Teknobaz Rotating Header Image

sağlık

Blink Reminder-Bilgisayar Kullanırken Gözlerini Kırp, Mola Ver Hatırlatıcısı


Bilgisayar kullanırken gözlerimiz çok zarar görür. Yeteri kadar ara vermiyor ve gözlerimizi dinlendirmezsek gözlerimizde yanma, şişlik, ağrı vb. rahatsızlıklar oluşur.

Bilgisayara dalıp zamanın nasıl geçtiğini anlamayanlar için bilgisayarı kullanırken gözlerini kapat, kırp veya mola ver, ara ver diyen birisi olsun isterseniz Blink Reminder sitesini kullanabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Hangi Ülkelerde Ebola Virüsü Var? Güncel Haritada Gör

[Teknobaz] Ebola haritasıEbola virüsü; son günlerin en önemli hastalığı. Salgın filmleri gerçek mi oluyor? Ebola virüsünün dünyanın çeşitli yerlerine yayılmaya başladı.

Hangi ülkelerde ebola virüsü görüldüğünü öğrenmek isterseniz ; Healthmap sitesi bunu harita üzerinde ve tarihe göre belirtmiş.

(daha&helliip;)

Alo İlaç Yan Etki Bildirim Hattı Kullan [Sağlık]

[Teknobaz] Sağlık Bakanlığı İlaçBir ilaç kullandınız ve yan etkiler oluştu. Kullandığınız ilacın yan etkilerini Sağlık Bakanlığı‘nın oluşturduğu “İlaç Yan Etki Bildirim Hattı”nı arayarak bildirebilirsiniz.

Yapılan bildirimler sayesinde ilaç ilgili gerekli önlemler alınabilir.

(daha&helliip;)

Bilgisayar Kullanırken Gözlerini Dinlendirmek İçin Kullanıma Ara Veren Program [İndir]

[Teknobaz] Gözlerini Dinlendir EyeLeo

Bilgisayar kullanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayız. Bu arada gözlerimiz kızarır, kararır, bozarır.

EyeLeo adlı program bilgisayar kullanırken düzenli olarak ara vermemizi hatırlatan ve bu sayede gözlerimizi dinlenme imkanı sağlayan bir program.

(daha&helliip;)

Sağlık Bakanlığın’dan SABİM ALO 184 Yazısı Hakkında Mesaj Aldık

Teknobaz okurları Sağlık Bakanlığı’ndan bir yetkiliden ALO 184 SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) [Sağlık] yazımız hakkında bir mesaj aldık, mesaj aşağıdaki gibidir.

(daha&helliip;)

Tuvalette Klozet Kapağını Kapat

[Teknobaz] Klozet kapakKlozet kapağını neden kapatmalıyız? Tuvaletler mikropların daha çabuk üreyip, bulaşabildiği yerlerdir. Ev, işyeri vb. gibi alanlarda kullandığımız klozetlerin kapatılması sağlık açısından çok önemli.

Neden?

(daha&helliip;)

Egzersiz Yap, Bağırsak Kanseri Olma Riskini Azalt

Akciğer kanserinden sonra en çok görülen kanser çeşitlerinden biri Bağırsak Kanseri. Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanlarının İngiliz Kanser Dergisi’nde yayınlanan araştırmalarına göre düzenli olarak egzersiz yapanların bağırsak kanserine yakalanma riski daha az.

(daha&helliip;)

İstanbul Aile Hekimim Kim?

[Teknobaz] aile hekimi

İstanbul’da Aile Hekimliği dönemi başlıyor. Kasım ayından itibaren başlayacak uygulama da kişilerin Aile Hekimleri belli oldu.

(daha&helliip;)

Cep Telefonundan Yayılan Radyosyonu Azaltan Aparat Kullan [Telefon]

Cep Aparat - TeknobazKüçük metal bir aparat yapmışlar, bu aparatı cep telefonu ile kullanırsanız telefondan yayılan radyasyon %97 oranında azalıyormuş. Ee o zaman sormazlar mı “Cep telefonları radyasyon mu yayıyor?” Cevap “Evet! :(” Öyleyse bu aparatı tanıtmadan önce şunu tavsiye edelim: Büyükler hadi siz kullanıyorsunuz da lütfen çocukları cep telefonundan uzak tutun!

(daha&helliip;)

Sağlığına Zararlı Telefonları Kullanma! [BTK]

Cep TelefonuBTK (Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu) piyasadaki 46 bin telefonun toplanmasına karar verdi. Gerekçe bu telefonların yaydığı elektromanyetik dalga sınırının yüksek olması, yani sağlığa zararlı.

BTK bu cep ve sabit telefonlarını denetleme işini rutin olarak yapıyor. Piyasa gözetimi ve denetimleri sonucunda telefonların yaydığı elektromanyetik dalgayı ölçen BTK, önce cihazı ithal eden firmaları da uyarıyor. Telefonlardaki sağlığa zararlı dalgaların “eşik değerin” altına indirilmesini isteyen BTK, verilen sürede düzeltilmesi yapılmayanların piyasan toplatılmasına karar veriyor.

(daha&helliip;)