Teknobaz Rotating Header Image

isim

WordPress Tema İsmini Kolayca Öğren

WordPress Tema İsmini Öğren

Tema İsmini Öğren

Bazı beğendiğim sitelerin WordPress temalarını (themes) ismini bilemediğim için arayıp bulamıyor ve indiremiyordum. Sonra yolunu öğrendim. Bir site veya blogun kullanıldığı tema ismini öğrenmek için daha önce bir yazı yazmıştım. Tema İsmini Öğrenmek.

Başka bir kolay yolu daha varmış. Tema ismini sitenin kodlarına bakarak ta bulmak mümkün.

(daha&helliip;)

Windows-Klasör İçindeki Dosyaların İsim Listesi Nasıl Alınır, Yazdırılır?

Windows‘ta bir klasör içindeki yüzlerce müzik, resim ve dosyanın isim listesini tek tek almak isterseniz işiniz zor… Ama bu işin de bir kolay yolu var…

Windows’ta bir klasör içinde yer alan bütün dosyaların isim listesini almak isterseniz şu işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca listenizi bu yöntemle kolaylıkla yazıcıdan (print) yazdırabilirsiniz.

(daha&helliip;)

İsminize Kayıtlı Cep Telefonu Hatlarını Öğrenin

[Teknobaz] Cep hat sorgulamaBilgi Teknolojileri  ve  İletişim Kurumu (BTK), kişilerin adına kayıtlı cep telefonlarını öğrenebilme imkanı sağlayan “Mobil Hat Sorgulama Sistemi” başlattı.

Bu hizmet sayesinde adınıza haberiniz olmadan açılan cep telefonu hatlarını öğrenebilecek ve iptal ettirebileceksiniz.

(daha&helliip;)

Sekmelerin (Tab) İsimlerini Değiştir [Firefox Eklentisi]

bc-tabrenamizer-sekme-isim-degistir.jpgİş, okul vb. ortamlarda internet kullanıyor ve bazı meraklı gözlerin hangi sitelere girdiğinizi görmelerini istemiyorsanız ve Firefox kullanıyorsanız, sekmelerinizin isimlerini ve simgelerini değiştirebilirsiniz. Bu sayede gerçekte hangi siteye girdiğiniz belli olmaz.

(daha&helliip;)

Şarkı İsimlerini Otomatik Bul [Winamp]

WinampWinamp medya oynatıcı birçok özelliği içerisinde barındırıyor. Daha önce size “Winamp ile Mono Ses Nasıl Dinlenir, Ne İşe Yarar?“, “Bukalemun Winamp” ve “Winamp:mp3’lerinizi mp4’e çevirin” yazılarımızda ilgi çekici özelliklerinden bahsetmiştik. Şimdi ise sizlerle paylaşmak istediğim Winamp’ın gizli kalmış özelliklerinde bir tanesini sizinle paylaşmak istiyorum. “Şarkı İsimlerini Otomatik Bul”.

(daha&helliip;)

MakeUseOf Alan İsmi Çalındı, Domain İsmine Sahip Çık!

bc-domain-ismi-calindi.jpgİnternet banka hesaplarından çekilen paralar, çalınan e-postalar, MSN hesapları gibi olaylardan sonra, alan isimleri de (domain) çalınır oldu. Sabah uyanıyorsunuz ve bir bakmışsınız siteniz ortada yok, şaka gibi…

MakeUseOf.com adlı teknoloji içerikli blogun alan ismi çalınmış.

(daha&helliip;)

İnternette Kaç Tane Kayıtlı Alan Adı (Domain) Var?

domain nameİnternet kocaman bir dünya ve her gün biraz daha büyüyor. Sonu nerede, başı nerede bilinmez. Her gün yenilerinin eklendiği alan isimlerinin yanında; bazıları siliniyor, bazılarının süresi dolduğu için kapanıyor.

Acaba bütün dünyada ki alan adı (domain) sayısı kaçtır?

(daha&helliip;)

Google’ın Sahip Olduğu 590 Alan (Domain) İsmini Öğrenin

Pronet Advertesing‘den Neil Patel üşenmemiş araştırmış ve Google‘ın sahip olduğu alan (domain) isimlerini listelemiş. İlk etapta tam 520 alan ismini listelemiş daha sonra yorumcuların da desteğiyle yeni isimler eklemiş; bir de Googlebizim daha önce duyurduğumuz – Google 25.Mayıs.2007 Tarihinde Hangi Alan İsim Haklarını Aldı? – 7 alan ismini eklersek sonuç toplam 590 alan ismi. Tabii ki son yıllarda Google da diğer şirketleri satın alma işine girdiği için – Büyük balık küçük balığı yutar – ve son kullanıcıya yönelik hizmetlerinden dolayı Google’ın sahip olduğu alan isimleri özellikle son yıllarda artmış görünüyor. Neil Patel bu listeyi internette araştırma yaparak ve Domain Tools‘u kullanarak oluşturduğunu söylüyor.

Evet bu 590 alan ismini listeleyelim:

(daha&helliip;)

Google 25 Mayıs 2007 Tarihinde Hangi Alan İsim Haklarını Aldı?

Google gerek aldığı şirketlerle, gerek hizmete soktuğu ürünlerle internet dünyasının vazgeçilmezi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Peki yakında ne gibi bir hizmeti devreye sokabilir. Öğrendiğimiz kadarı ile Google şu aşagıdaki alan isimlerini (domainleri) kayıt ettirmiş. Yakın zamanda Google şu siteyi açtı, şu hizmeti devreye soktu türünde haberleri görebilirsiniz.

25.Mayıs.2007 tarihinde Googlegooglestreetview.com” isminin değişik tiplerini kayıt ettirmiş.

(daha&helliip;)

Alan (Domain) İsmini Kim Almış, Öğren

İnternet alabildiğine genişledi ve genişlemeye devam ediyor. Sonu nerede, başı nerede bilmiyoruz. Görülebilen kadar bir görülemeyen internetten söz ediliyor.

Siz de bu dünyada yerinizi almak istiyorsunuz, alan (domain) ismini kayıt ettirmek için yazdınız beğendiğiniz ismi, ekranda bir uyarı mesajı “bu isim kullanılmaktadır”.

Peki bu ismi kim kayıt ettirmiş? Dolayısıyla site sahibi kim? Bunu nasıl öğrenebiliriz?

(daha&helliip;)