Teknobaz Rotating Header Image

Winamp ile Mono Ses Nasıl Dinlenir, Ne İşe Yarar?

WinampŞimdi bu da nereden çıktı demeyin! Stereo ses dinleyip gerçeğe yakın sesi duymak varken mono ses ile eski radyolar gibi ses çıkar diye düşündünüz belki de… Winamp ile mono ses stereo sesi tek kanalda birleştirmektir. Peki bunun bize ne faydası olacak? Teknobaz sloganı dedik ya “hayatınızı kolaylaştıracak ve verimli kılacak tavsiyeler” diye. Bilin ki bununda bir faydası var.

Bir çoğumuz bilgisayarımızda müzik dinlerken daha iyi ses almak için 4+1 veya 5+1 daha da olmadı 7+1 ses sistemi almışsınızdır. Aldık ya peki tam verim alabiliyor muyuz? Hayır. Bilgisayarımızın ses kartını desteklese de ses sistemimizin özellikleri doğrultusunda doğru şekilde bağlamıyoruz bile. En kötü ihtimal çoğumuzun yaptığı da bu; ses sistemini stereo bağlamak; aynen bir kulaklık gibi. Bunun sonucunda ses sistemi normal seslerde tam verim alırken bas seslerinden şikayet ediyoruz. Bas ayarı sonda ama bas sesi gelmiyor. Çünkü ses sisteminiz bas sesi verebilmesi için mono sese ihtiyacı var. İşte bunu Winamp ile artık yapabiliyoruz. İlk önce buradaki linkten Winamp’ın son sürümünü Winamp 5.5 bilgisayarınıza indirin:

[indir] winamp551_full_emusic-7plus_all.exe [Nullsoft]

Ve aşağıdaki işlemleri yapın

 • Winamp ana penceresinde sağ tıkla
 • Options > Preferences seç veya Winamp seçili iken Ctrl+P bas
 • Gelen menüden Playback seç
 • Audio başlığı altındaki Force Mono seçili hale getir

Winamp’ı açıp kapattığınızda artık mono ses çıkışına sahipsiniz. Hayırlı, uğurlu olsun 😉

7 Yorum

 1. Ahmet dedi ki:

  Winamp bilgisayarımda kurulu değilse nasıl kurulumu gerçekleştirebilirim?

 2. cihan demir dedi ki:

  16şubat2008 ben tamirciyim ehliyet lazım oluyo araç kalıyo yolda almaya gidemiyorum

 3. burak dedi ki:

  sarburak_@hotmail.com
  bu paylaşım çok pohlu hapörlor gidiyo geliyo az daha 5+1 kaybediyodum marka creative ama ben buna nasıl bass baglarım olmuo 🙁 bass limewireden bass test indir onu bile yapmıo gittim ensonunda adam çagırdım bi bas yaptı ……………….

 4. Abdullah dedi ki:

  Iyi de, mono muzik dinlemekten ne anladim ben? Adam gibi optik ya da coaxiel ses cikisi olan bir ses karti (ki gunumuz anakartlarin hemen hepsinde default olarak var) sayesinde birak stereoyu, surround dinlemek bile mumkun

 5. […] medya oynatıcı birçok özelliği içerisinde barındırıyor. Daha önce size “Winamp ile Mono Ses Nasıl Dinlenir, Ne İşe Yarar?“, “Bukalemun Winamp” ve “Winamp:mp3′lerinizi mp4′e […]

 6. resul dedi ki:

  benim türkçe dili winampın ve ses çıkışını mono yapamıyorum yardımızı bekliyorum

 7. kamil dedi ki:

  Yahu kardeşim bilgisayarın “b”sinden anlamıyorsunuz sizin neyinize ses konfigürasyonu yapmak?
  Adam daha nasıl izah etsin, bunu da yapamıyorsan yukarıdaki arkadaş gibi “bir zahmet kıyı verin paranıza” anlayan bir adam çağırın yaptırın. Madem ses sistemi alacak paranız var, adam çağıracak paranız da vardır heralde.
  Lütfen kamillik yapmayın, mantıklı olun biraz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir