Teknobaz Rotating Header Image

Yasaklı Wikipedia Sitesine Giriş Yapmanın En Basit Yolu (VPN’siz)

İnternetin bağımsız bilgi deposu, ansiklopedisi Wikipedia‘ya  (Vikipedi) Türkiye’den giriş yapmak geçtiğimiz günlerde (29 Nisan 2017) yasaklanmıştı. Yasaklanma sebebini haber sitelerinden okumuşsunuzdur.

Bizim derdimimiz Wikipedia‘ya girmek…Yasaklanmasına sebep olan bir iki yazıyı değil, geri kalan o milyon maddelik yazılara ulaşmak ve okumak için…Yasaklı Wikipedia‘ya giriş için daha önce bir yazı yazmıştık. bknz.Wikipedia Giriş.

Ama daha basir bir yolu varmış valla…Webrazzi sitesinden Fırat Demirel‘den öğrendik ki Wikipedia’ya girmenin daha basit bir yolu varmış.

Giriş yapmanın basit yolları

Aşağıdaki linkler aracılığı ile hiç uğraşmadan yasaklanan Vikipedia (Wikipedia) sitesine girebilirsiniz.

 1. www.0wikipedia.org
 2. www.wikipedia.kim
 3. Wikizero.org
 4. Chrome Eklentisi ile Wikipedia sitesine tek tıkla girebilirsiniz. Wikipedia Giriş Eklentisi

Chrome eklentisi ile Tek Tıkta Wikipedia sitesine giriş yapabilirYapmanız gereken wikipedia.org adresinin başına 0 (sıfır) rakamını yazmak ve enter tuşuna basmak.

Diğer site için adres satırına .org yerine .kim yazmak.

Wikipedia orjinal sitesi ana ekranı karşınıza gelecektir. Arama kutucuğuna istediğiniz kelimeyi yazıp aratabilirsiniz.

Bir sitede mevcut Wikipedia linkine tıkladığınızda açmak için

Linki açıp linkin en başına 0 (sıfır) rakamını koymanı yeterli olacaktır.

Örneğin Teknobaz’ın şu yazısında Wikipedia’ya link vermişiz. O linke tıkladığınızda site yasaklamadan dolayı açılmayacaktır. Telaşa gerek yok. Linkte Wikipedia yazısının önüne sıfır yazdığınızda site açılacaktır. Yasak masak kalmadı…

Webrazzi yazısında şu şekilde açıklamış…

0wikipedia.org, Wikipedia içeriklerinin tamamını tıpkı resmi sitesinde olduğu gibi görüntülemenizi sağlayan bir adres. Dolayısıyla erişim sorunu yaşadığınız herhangi bir Wikipedia bağlantısının başına ‘0’ ekleyerek de Wikipedia’nın geniş bilgi havuzuna VPN’siz erişebiliyorsunuz.

Yasaklı Vikipedi sitesi nasıl görünüyor?

Vikipedi sitesine girince yasaklı olduğunu, yüzümüze vurmak için amblemin üzerine siyah şerit çizmişler…Ekran görüntüsü şu şekilde..

Wikipedia sitesi karalar bağlamış. Ama siteyi bütün özellikleri ile kullanabiliyorsunuz.

 

 

Webrazzi’de Oku

Webrazzi’nin konuyu anlattığı yazıyı buradan okuyabilirsiniz. 0wikipedia: Wikipedia’ya girmenin alternatif yolu

Yasaklamalı mı yasaklamamalı mı?

Wikipedia (Vikipedi) sitesine giriş için şu andan itibaren yasak kalkmış oluyor. İş sıfır rakamına kalmış. Tabi yasal merciler burayı da yasaklamazsa. Ama yasaklarlarsa o zamanda 1 (bir) rakamını site linkinin önüne getirip bir site daha açarlar her halde…Bu iş sonsuza kadar gider…Yasaklamamalı…

Zaten yasaklama yaparak kötü bir reklam yapıyorsunuz, millet yasaklanmasına neden olan yazıları daha çok merak edip okuyası geliyor. Uluslararası mecrada da Türkiye’nin kötü reklamı yapılıyor. Daha çok kimsenin o kötü yazıdan haberi oluyor.

Ayrıca yasaklama olmasaydı, ben ve benim gibi bir çok kişi oturup bu tür yazılar yazmaz, güneşli havada gezer tozardık veya Wikipedia’dan bir makale açar okurduk…

Yasaksız Wikipedia internet sitelerine birer link de biz verelim; 0Wikipedia.org  www.wikipedia.kim

5 Yorum

 1. […] Yasaklı Wikipedia‘ya girişin daha çok kolay bir yolunu öğrendim. Paylaşmak istiyorum. İşinizi daha çok kolaylaştıracaktır. Yasaklı Wikipedia Sitesine Giriş Yapmanın En Basit Yolu (VPN’siz) […]

 2. SERKAN dedi ki:

  Ahmaklık aptallık başka hiçbir şey değil bu. Bilgiye ihtiyaç duyduğumuz anda en net ve en doğru ve de en yalın şekli ile bulduğumuz bir siteyi neden kendi basiretsizliği nedeniyle engeller ki insan!?

  “Zaten yasaklama yaparak kötü bir reklam yapıyorsunuz, millet yasaklanmasına neden olan yazıları daha çok merak edip okuyası geliyor”

  …bilgiye ulaşmanızı istemiyorlar, bilgiyi kullanmanızı istemiyorlar

  Wikipedia ya çok teşekkür ederim gerçekten insanlık için yapılabilecek en güzel buluşu yaptıkları için ve sizlere de teşekkürler insanlara oraya ulaşmaya vesile olduğunuz için.

 3. Mutlu dedi ki:

  Sağolun çok ama çok işime yaradı 😉

 4. Ahmet dedi ki:

  Valla çok tsk helal olsun ☆☆☆☆☆☆☆

 5. Nurr dedi ki:

  Hayy Allah razı olsun chroma uzantıyı ekledim direk.