Teknobaz Rotating Header Image

yol

Yasaklı Wikipedia Sitesine Giriş Yapmanın En Basit Yolu (VPN’siz)

İnternetin bağımsız bilgi deposu, ansiklopedisi Wikipedia‘ya  (Vikipedi) Türkiye’den giriş yapmak geçtiğimiz günlerde (29 Nisan 2017) yasaklanmıştı. Yasaklanma sebebini haber sitelerinden okumuşsunuzdur.

Bizim derdimimiz Wikipedia‘ya girmek…Yasaklanmasına sebep olan bir iki yazıyı değil, geri kalan o milyon maddelik yazılara ulaşmak ve okumak için…Yasaklı Wikipedia‘ya giriş için daha önce bir yazı yazmıştık. bknz.Wikipedia Giriş.

Ama daha basir bir yolu varmış valla…Webrazzi sitesinden Fırat Demirel‘den öğrendik ki Wikipedia’ya girmenin daha basit bir yolu varmış.

(daha&helliip;)

9’lar Çarpım Tablosunu Ezberlemenin Kolay Yolu

[Teknobaz] 9 Çarpım TablosuÇarpım tablosu ezberlenecek, ezberle…Tekrarlayarak ezberleriz, ama 9’lar (Dokuz) çarpım tablosuna değişik bir bakış açısı ile daha kolay ezberleyebiliriz.

(daha&helliip;)

Başar Trafik-Trafik Yoğunluğu, Yol Durumunu Öğren

[Teknobaz] Trafik YoğunluğuTrafiğe çıkmadan önce geçeçeceğiniz yolların trafik yoğunluğunu öğrenmek isterseniz Başarsoft‘un Başar Trafik sitesini kullanabilirsiniz.

Başar Trafik sitesi sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerin değil, 81 ile ait trafik yoğunluğunu sizlere gösteriyor.

(daha&helliip;)

Bilgisayarı Kilitlemenin Alternatif Bir Yolu [Windows]

bc-bilgisayari-kilitle.jpgBilgisayarınızın kullanımına ara verirken başkalarının kullanımını önlemek için ekranı görüntüsünü kilitlemek için Ctrl+Alt+Delete tuşlarına basar ve çıkan ekrandan “Bilgisayarı Kilitle” seçeneğini seçeriz.

Eğer bu tuşlara basmak zor geliyorsa şu iki kısa yolu da deneyebilirsiniz.

(daha&helliip;)

Firefox: Yeni Sekme (Tab) Açmanın Değişik Yolları

bc-firefox-yeni-sekme.jpgFirefox kullanırken aynı pencere içinde bir çok sekme (tab) açabilmek en büyük kolaylık. Firefox’ta yeni sekme açabilmek için kullanabileceğiniz bir kaç yol var.

İşte bunlardan bazıları;

(daha&helliip;)

Bilgisayar Programlarının Kısayol Tuşlarına Kısa Yoldan Ulaşın (Keyboard Shortcut)

KeyXLKullandığınız programlarda defalarca tekrarlamak zorunda kaldığınız bir çok işlemi, bir iki tuş vasıtasıyla kısa yoldan halledebileceğimiz kısayol tuşları mevcuttur ama biz bilmeyiz.

Peki programların kısayol tuşlarına nasıl ulaşabiliriz?

(daha&helliip;)

Yöneticileriniz ile İlişkilerinizde Bu 5 Yolu İzleyin

Zaman Pazar‘dan Şule Aydınlı Amerikan BNET sitesinin “Five Myths of Managing Up” yazısını derleyerek çok hoş bir konuya değinmiş: “Patrona yapılan beş yanlış!..

Patronlarınız, yöneticileriniz ile ilişkilerinizde şu beş hususu dikkat edin ve kazanan siz olun. Aman ha yanlış yapıp kariyerinize zarar vermeyin.

(daha&helliip;)

Güvenlik Konusunda Aptal Olmanın 12 Yolu

güvenlikeWEEK dergisinden Jim RapozaGüvenlik Konusunda Aptal Olmanın 12 Yolu” başlıklı bir yazı yazmış. 12 yol ile bilgisayar ve internet kullanırken güvenlik konusunda nasıl aptal olunur hep beraber görelim.

(daha&helliip;)