Teknobaz Rotating Header Image

donanım

Cep Telefonu, Tablet, Dizüstü Pil Ömrünü Uzat

[Teknobaz] Batarya uzatAkılı cep telefonu, tablet, dizüstü (Laptop) bilgisayarlarında Lityum İyon piller, bataryalar kullanılır. Bu piller zamanla özelliklerini yitirir. Bu pillerin ömürlerinin 2,3 yıl uzatabilirsiniz. Eğer uygun bir şekilde kullanırsanız.

Pil ömrünü uzatmank için ne yapmalıyım? Pil tamamen deşarj olana kadar kullanmak pile zarar verir mi?

(daha&helliip;)

Samsung Galaxy S4 i9505 WiFi Bağlantı Sorunu Çözümü

[Teknobaz] Samsung S4 Wifi sorunuSamsung Galaxy S4 I9505 akıllı cep telefonunuz var. Ve WiFi dokunmatik tuşuna bastığınızda WiFi yazısı silik yeşil renginde kalıp, “Açılıyor” uyarısı veriyor. Fakat Wifi ağına bağlanmıyor.

Bu Samsung Galaxy S4 19505 cep telefonu Wifi bağlantı probleminin çözümünü Cokbasit.org sitesi bize anlatmış.

(daha&helliip;)

Yeni Aldığın Cep Telefonu IMEI Numarasını Kontrol Et

[Teknobaz] imei

Son zamanlarda cep telefonu kaçakçılığı yapanların ucuz fiyata aldıkları yasal hurda cep telefonların IMEI numaralarını kaçak cep telefonlara kopyaladıkları tespit edildi.

Bu yüzden aldığınız cep telefonun IMEI numarasını, faturadan ve cep telefonun arkasındaki etiketten kontrol etmelisiniz.

(daha&helliip;)

Eski Monitörü Atma, Değişik Amaçlar İçin Kullan

[Teknobaz] monitörEski masaüstü bilgisayarınızın monitörü depoda yer işgal ediyor veya atmayı düşünüyorsanız değişik amaçlar için kullanabilirsiniz.

Geridönüşümün önem kazandığı dünyamızda, sadece çöp üreten biri olmamak için, eski mönitörünüzü değişik şekillerde kullanabileceğiniz bir kaç örnek;

(daha&helliip;)

Cep Telefonundan Yayılan Radyosyonu Azaltan Aparat Kullan [Telefon]

Cep Aparat - TeknobazKüçük metal bir aparat yapmışlar, bu aparatı cep telefonu ile kullanırsanız telefondan yayılan radyasyon %97 oranında azalıyormuş. Ee o zaman sormazlar mı “Cep telefonları radyasyon mu yayıyor?” Cevap “Evet! :(” Öyleyse bu aparatı tanıtmadan önce şunu tavsiye edelim: Büyükler hadi siz kullanıyorsunuz da lütfen çocukları cep telefonundan uzak tutun!

(daha&helliip;)

Dizüstü Bilgisayarımızın Başımızın Üstünde Yeri Var

DizüstüZaman’dan Mehmet Sakin dizüstü bilgisayar kullanımı ile ilgili Sepmati Müdürü Serdar Ceylan‘dan tavsiyeler almış. Dizüstü bilgisayar kullanırken dikkat etmemiz gerekenler, efsaneler ve gerçekler;

(daha&helliip;)

Cep Telefonunuzun Kısayolları

Cep telefonunuzdaki kısa yollar, öncelikle bilmeniz gereken telefonunuzun IMEI bilgisi. IMEI bilgisi öğrenme telefondan ve GSM şirketinden bağımsız bütün telefonlarda aynıdır.

*#06#

(daha&helliip;)

Türkiye’nin ve Dünyanın Süper Bilgisayarları

BluegeneBilgisayar dünyasındaki gelişmeler baş döndürücü. Yıl geçmiyor ki yeni bir ürünle tanışmayalım. Peki bu bilgisayarların en iyileri, en süperleri hangileri?

Top500 sitesi dünyanın en süper 500 bilgisayarlarını listeliyor. Ayrıca ilk 100 süper bilgisayarı harita üzerinde gösteriyor. Özel amaçlı üretilen bu süper bilgisayarların özellikleri de sıralanmış. Bizim kullandığımız bilgisayarlar, bu bilgisayarların yanında hesap makinesi kalır herhalde.

(daha&helliip;)

Dizüstü Bilgisayar (Laptop): Ekran Kalitesini Test Edin

DizüstüChip‘in “Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi” yazısından devam edelim…

Dikkat ettiniz mi? Kimi dizüstü bilgisayarların ekranları daha parlak görünüyor. Neden? Özellikle Sony dizüstülerde dikkatimi çekmişti bu…

Son zamanlarda öne çıkan ‘parlak ekran‘ (glare panel) tanımı, bir miktar yansıma yapsa da, renkleri daha canlı göstermeyi vadeden ekranlar için kullanılıyor. Resim ve videoları izlerken bir avantaj teşkil eden bu ekranlar, yoğun ışık altında yansımaya sebep olarak kullanıcıyı rahatsız edebiliyor. Bu nedenle parlak ekranlı dizüstüler, dış ortamda kullanım için çok elverişli sayılmazlar. Gün ışığında ekrandakilerin okunabilmesi için, ekranın metrekare başına 200 kandela (200 cd/m2) ışık şiddetine sahip olması gerekir.

Ekran kalitesini şu şekilde tespit edebilirsiniz.

(daha&helliip;)

Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

CanonÖncelikle fotoğraf olayına bakış açınıza bakalım: Amatör mü? Profesyonel mi? Amatör için 3.2 MP’den (Mega Piksel) 7.2Mp’e kadar olan dijital fotoğraf makineleri seçebilirsiniz. Profesyonel için 7.2Mp’den sınır olmayan bir aralıktır. Benim asıl hedefim ev kullanıcısı yani amatör kullanıcı.

Fotoğraf Makinesinin Özellikleri:

  • Objektif (Lens)
  • MP (Mega Pixel)
  • Vizör (Ekran)
  • Bellek (Hafıza Kapasitesi)
  • Video Çekme
  • Ebat
  • Pil Tipi

(daha&helliip;)