Teknobaz Rotating Header Image

sayı

MS Excel – Bir Hücreye 12 ve Daha Fazla Basamaklı Sayı Nasıl Girilir?

MS Excel kullanırken bir hücreye 11 basamaklı sayı girdiğimizde sayı normal olarak gösterilir. Fakat hücreye girdiğimiz sayı 12 basamaklı ve daha fazla basamaklı olduğunda Excel bu sayısı otomatik olarak bilimsel modda gösterir. Örneğin; 1,11111111111111E+30 gibi…

MS Excel‘de bir hücreye 12 ve daha fazla basamaklı sayı girdiğimizde sayı normal basamaklı olarak gösterilmesi için ne yapmalıyız?

(daha&helliip;)

Büyük Sayılar Nasıl Okunur? [Matematik]

“129302392392948293849294546456545645645” bu sayı nasıl okunur? Biraz zor değil mi?

Büyük sayılar nasıl okunur? Sayılar sekiz, on haneli olsa belki sorun yoktur ama, sayıların haneleri arttıkça ve sayılar karmaşıklaştıkça sayıyı nasıl okuyacağımızı şaşırırız.

bc_sayıların okunuşuTÜBİTAK sunduğu bir internet sitesi ile rakamlarla yazdığımız sayıyı, yazı ile yazıyor, yani nasıl okunduğunu bize söylüyor.

(daha&helliip;)

Bir Sayıyı 5 İle Çarpmanın Kolay Yöntemi

bc_matematik çarpmaMatematik heryerde; evde, okulda, alışverişte, sınavlarda… Matematik işlemlerini kolaylaştıran bazı yöntemler var. Mesela bir sayıyı 10 ile çarptığınızda sayının sonuna sıfır koymamızın yeterli olması gibi.

Eğer bir sayıyı 5 ile çarpmak isterseniz şu yöntemi kullanabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Microsoft Word: Belge İçinde Geçen Sayfa, Sözcük, Karakter, Paragraf, Satır Adetleri Nasıl Bulunur?

Microsoft Word - Sözcük SayımıEğer yazdığınız bir belge içinde geçen sayfa, karakter, sözcük, paragraf ve satır adet bilgilerini öğrenmek isterseniz şu kısacık işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.
.
.
.
.
.
.

(daha&helliip;)

Google: Her Sayfadaki Arama Sonuç Sayısını Artırın

Google klasik ayarları ile arama sonuçlarını bir sayfada 10 adet olarak listeler. Diğer arama sonuçları ise bir sonraki sayfada listelenir. Sayfa sayfa gezmektense her sayfadaki arama sonuç adetini artırarak hızlı ulaşım sağlayabiliriz.

Bunun için:

(daha&helliip;)