Teknobaz Rotating Header Image

klavye

Ms Word’de Ok İşareti ve Şekilleri Nasıl Yapılır? (→, ←, ↑,↓)

Ms Word’de Ok İşareti Nasıl Yapılır?

MS Word kullanırken klavyede bir tuşa basarak ok işareti yapamazsınız. Klavyede ok işareti olarak bir tuş yok. Ama kolaylıkla aşağı, yukarı, sağ, sol oklarını yapabilirsiniz.

MS Word’de ok işaretini  ve çeşitli ok şekilleri çizmeyi şu şekilde yapabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Klavyede Ok İşareti Nasıl Yapılır? (→, ←, ↑,↓)

Klavyede ok işareti nasıl yapılır?

Klavyede ok işaretleri için ayrı bir tuş yok. Ama bilgisayar klavyesini kullanarak ok işaretlerini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ok işareti yapma ile ilgili basit ve değişik yöntemleri aşağıda okuyabilirsiniz. Bir tanesi ihtiyacınızı karşılar umarım.

(daha&helliip;)

Klavyede Derece İşareti (°) Nasıl Yapılır?

 

Açı veya hava sıcaklığını belirtirken derece işaretini ( °) (simgesi) kullanırız. Derece işaretini klavyede direk tuş olarak bulunmamaktadır. Şu basit yolllardan birini kullanarak derece işaretini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Derece simgesi (°), bir tipografik semboldür. Açı veya hava sıcaklıkları gibi farklı birçok alanda dereceyi ifade etmek için bu simge kullanılır. Küçük bir çemberin üstsimge olarak çizilmesiyle elde edilir.

Klavyede Derece işareti (°) nasıl yapılır?

(daha&helliip;)

Google Sanal Klavye ile Aramalar Daha Pratik [Google]

[teknobaz] google sanal klavyeİnternetin en hızlı ve en kapsamlı arama sitesi olan Google, her yeni gün yeni bir yenilikle karşımıza çıkıyor. Google en çok hangi konuda ihtiyacımız olduğunu düşündü bilmiyoruz fakat, fiziki klavyemiz eskisi gibi yıpranmıycak sanırım. 🙂

(daha&helliip;)

NumLocker: Num, Caps, Scroll Lock Tuşlarını Sürekli Açık Bırak veya İptal Et [İndir]

bc_numlockerBazen bilgisayarımızda yazı yazarken yanlışlıkla Caps Lock tuşuna basar ve büyük harfle yazdığımızın farkına varmadan bir kaç satır yazarız. Veya Numlock tuşuna basmayı unutur, şifremizi girdiğimizi düşünürken hiç bir rakam girmemişizdir.

NumLocker programı Caps, Num ve Scroll Lock tuşlarını kolaylıkla devre dışı bırakabilmemizi veya sürekli açık bırakabilmemizi sağlayan basit bir program.

(daha&helliip;)

Desktop Counters: Kaç Kez Tuşa Bastın, Kaç Kalori Harcadın Öğren [indir]

bc_desktop counterDesktop Counters; bilgisayar kullanırken kaç kez farenizin ve klavyenizin tuşlarına bastınız, ne kadar süre bilgisayarınızı kullandınız, farenizin imlecinin aldığı yol miktarı ve bu işleri yaparken kaç kalori harcadınız bulmaya yarayan küçük bir program.

(daha&helliip;)

Toddler Trap: Klavye ve Fareyi Devre Dışı Bırak [indir]

Çocuklar bilgisayarların tuşlarına gelişigüzel basarak veya fare ile oynayarak bilgisayara zarar verirler, ya da bilgisayarınızın tuşlarını ve farenizi temizleyeceksiniz.

Bu gibi durumlar için bilgisayarınızın klavye ve fare fonksiyonlarını kolayca, kısa bir sürede devre dışı bırakmak ve tekrar  kullanılabilir hale getirmek isterseniz, Toddler Trap programını kullanabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock Tuşlarına Basıldığında Sesli Uyarı Duy [Windows XP]

Caps LockBilgisayarda kendimizi kaptırmış yazı yazarken, farkına varmadan Caps Lock tuşuna bastığımız için yazımızda büyük, küçük harf sorunu yaşarız. Ya da Num Lock tuşuna bastığınızda rakamlar klavyesi devre dışı kalır, şifre vb. bilgileri girerken hatalı giriş yapmamıza neden olur.

Bu gibi aksilikleri önlemek için Caps Lock, Num Lock ve Scroll Lock tuşlarına her bastığınızda Windows‘un, sesli ve görsel bir uyarı vermesini sağlayabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Bilgisayar Programlarının Kısayol Tuşlarına Kısa Yoldan Ulaşın (Keyboard Shortcut)

KeyXLKullandığınız programlarda defalarca tekrarlamak zorunda kaldığınız bir çok işlemi, bir iki tuş vasıtasıyla kısa yoldan halledebileceğimiz kısayol tuşları mevcuttur ama biz bilmeyiz.

Peki programların kısayol tuşlarına nasıl ulaşabiliriz?

(daha&helliip;)

Oyun Oynayarak Klavyede Yazı Yazma Hızınızı Arttırın

Klavyeyi hızlı kullanamıyor musunuz? 10 parmak daktilo – klavye kursuna gittiniz ama sıkıldınız ya da kendinizi çok mu tembel hissediyorsunuz bu konuda. Bu işi oyun oynayarak yapmaya ne dersiniz!

Klavye ile hızlı yazı yazma yeteneğinizi artırmanıza yardım edecek birkaç oyun:

(daha&helliip;)