Teknobaz Rotating Header Image

Banka SMS Bilgilendirme Mesaj Ücreti Alıyor mu? Kontrol Et

[Teknobaz] Banka SMS ücretBankalar çeşitli durumlarda banka hesabınız, kredi kartınız ile ilgili SMS bilgilendirme mesajları gönderiyor. Bankalar bu bilgilendirme SMS mesajlarından belirli ücret alıyor.

Bu durumlara karşı hesap ekstrenizi kontrol etmenizde fayda var.


Örneğin banka şuna benzer SMS mesajları gönderiyor;

Sayın ………, 100 Sube 0099999 Nolu hesabinizdan, 1500 TL EFT çıkışı olmuştur.
5676 ile biten …kredi kartınızla, 100 TL tutarinda bir GIDA harcamasi yapilmistir.

Banka eğer abone iseniz aylık bir tutar veya siz mesaj çekerek bilgi mesajı alırsanız ayrı bir ek ücret alıyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün bankalardan gelen bilgilendirme mesajlarının ile ilgili olarak şunları söylemiş;

Kredi kartınızın ödemesine şu kadar gün kaldı, talimatınız yerine gelecek, geldi’ gibi her gün 2-3 kez mesaj gönderiyorlar. Ben senden böyle bir mesaj istemiyorum. Bu mesajı neden gönderiyorsun? Siz de zannediyorsunuz ki bu iyi niyetli bir bilgilendirme mesajı, ‘ne iyi bankamız var, bizi her vesileyle bilgilendiriyor’ diyorsunuz. Meğer öyle değilmiş, o mesajı bize satıyormuş adam.

Benimde telefonuma bu tür SMS bilgi mesajları banka tarafından gönderiliyordu. Yaklaşık aylık 3 TL ücret alınıyormuş. Otomatik üye olmuşum. Gidip iptal ettirdim. Ne olacak tutar ufak denebilir, ama benim bilgim dışımda sunulan bir hizmet ve ücretli…

Günümüz tüketicileri, kullanıcıları artık biraz kaprisli, hakkını arıyor ve uyanık geçinen kuruluşlara karşı daha çok tavrını koyuyor.

Yapmanız gereken, ekstrenizi kontrol etmek veya bankanın müşteri danışma hattını arıyarak, ücret alınıyorsa SMS bilgi mesajını iptal etmek.

Ayrıca bazı bankalar kredi kartı için her altı ayda ücret alıyor, almaması gerekirken. Eğer siz müşteri hattını aramaz iseniz ücret kesliyor, arayıp sorduğunuzda ise zorluk çıkartmadan “Ücret iade edilecektir.” diyorlar ve iade ediyorlar.

Ama aramaz, ekstrenizi kontrol etmezseniz, kart ücreti kesilip gidiyor…

Bankalara hizmetleri için teşekkür ediyoruz, ama uyanık geçinmeseniz…

Fotoğraf –Panzer VK1602(a) Leopard

Panzer VK1602(a) Leopard

1 Yorum

  1. Dilek dedi ki:

    Bankadan gelen msjlari alamiyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir