Teknobaz Rotating Header Image

xp

Meşhur Windows XP Masaüstü Fotoğrafının Çekildiği Yerin Şimdiki Hali

BlissMicrosoft tarafından, Windows Xp için masaüstü resmi olarak kullanılan “Bliss” adlı bu resim Charles O’Rear tarafından çekilmiş.

Kalifornia’da 1996 yılında çekilen fotoğraf daha sonra Microsoft tarafından kullanılmış ve en meşhur fotoğraflardan biri olmuş.

Peki bu “Bliss” adlı ve “mutluluk, keyif” anlamında ki fotoğrafın şimdiki hali nasıl?

(daha&helliip;)

Windows 7’nin Yeni Özelliklerini Windows XP’de Kullan [indir]

Windows 7Windows 7 artık resmen piyasaya çıktı. 1 Ghz işlemci 1 Gb RAM’e sahip bir bilgisayarınız varsa satın alabilir ve kullanabilirsiniz. Ancak ben Windows XP ile mutluyum. Ama yine de yeni özellikleri XP’de kullanmak istiyorum derseniz. Aşağıda anlatacaklarımızı uygulayarak Windows 7’nin yeni özelliklerini XP’de kullanabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken aşağıda vereceğimiz bağlantıdaki 14.5 Mb boyutundaki dosyayı indirmek. Dosyayı indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

(daha&helliip;)

Windows XP ve Vista’da Uygulamalar Simge Görünümü, Windows 7 Stili Nasıl Yapılır? [indir]

kk_7taskbar01.jpg Microsoft Windows 7 ile birlikte görev çubuğunda bazı değişiklere gitti. Xp ve Vista’da alışık olduğumuz simge ve isimden oluşan görev çubuğundaki bildirimler, öntanımlı olarak sadece simge olarak karşımıza çıktı. Windows 7 gibi uygulamaların sadece simge ile gösterilmesini istiyorsanız, küçük bir uygulamayı çalıştırarak sahip olabilirsiniz. Aşağıdaki linkten uygulamayı indirin.

(daha&helliip;)

“Hata Raporu Gönder” Mesajını İptal Et [Windows XP]

Hata Raporu

Windows kullanırken bazı programlarda hata oluşur ve Windows tarafından kapatılır. Ardından “Lütfen bu sorunu Microsoft uygulamasına bildirin.” şeklinde bir uyarı ekranı çıkarak, hata raporunun Microsoft’a gönderilmesinin istenip istenmediği sorulur. Hata raporunu genellikle göndermiyorsanız -göndereni görmedik- bu uyarı ekranını iptal edebilirsiniz.

(daha&helliip;)

Windows XP için Windows 7 Teması Kullan [indir]

kk_win71.jpeg

Windows 7′nin Yeni Özelliklerini Windows XP’de Kullan [indir]
Güncel içerik ile düzenlenmiş Windows XP’yi Windows 7 yapan yazımız.

Microsoft‘un son gözbebeği Windows 7. Çıkmasına bir yıldan az bir süre olan işletim sistemi internet aleminde dilden düşmüyor. Tabii hâlâ XP mi Vista mı diye tartışmalar sürmekte. Daha önce XP’nizin görünüşünü Vista’ya dönüştüren bir yazı yayınlamıştık, bknz Windows XP’nizi Vista Yapın. Neden XP’niz Windows 7 gibi görünmesin! Bunun için pek fazla çaba sarf etmiyeceksiniz. Size önerim sadece bir tema. Temayla birlikte Styler Toolbar‘ı kurarak kullanabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Windows XP’nizi Vista Yapın [indir]

kk_issopack1.pngEn çok kullanılar işletim sistemi Windows XP ve onun halefi Windows Vista‘yı birbirinden ayıran bir çok özellik mevcut. Vista görselliğini beğendiniz fakat sisteminiz yeterli değilse, XP aynen kalsın ama Vista gibi görünsün istiyorsanız bu yazılımı kullanabilirsiniz. Mevcut XP’ye uygulayabilir yada XP kurulum CD’sine ekleyerek XP kurulduğunda bu görünüme sahip olabilirsiniz.

(daha&helliip;)

Masaüstünü Göster Butonu Kayboldu, Nasıl Geri Getirebilirim? [Windows]

kk_masa1.jpgWindows (XP,Vista) işletim sistemi kullanların en çok kullandığı butonlardan biri de Masaüstünü Göster butonudur. Bu butonu yalnışlıkla sildiğimizde veya biz farketmeden kaybloduğunda (diğer uygulama veya programların etkisiyle) geri getirmek normal bir kullanıcı için zor bir durumdur. Butonu geri getirebilmek için Windows size yardımcı olamıyor. Bir alternatifiniz var klavye kısayolunu kullanarak Masaüsütünü Göster işlemini yapabilirsiniz. Ancak simgeyi geri getirmek ayrı bir işlem gerektiriyor.

(daha&helliip;)

Caps Lock, Num Lock, Scroll Lock Tuşlarına Basıldığında Sesli Uyarı Duy [Windows XP]

Caps LockBilgisayarda kendimizi kaptırmış yazı yazarken, farkına varmadan Caps Lock tuşuna bastığımız için yazımızda büyük, küçük harf sorunu yaşarız. Ya da Num Lock tuşuna bastığınızda rakamlar klavyesi devre dışı kalır, şifre vb. bilgileri girerken hatalı giriş yapmamıza neden olur.

Bu gibi aksilikleri önlemek için Caps Lock, Num Lock ve Scroll Lock tuşlarına her bastığınızda Windows‘un, sesli ve görsel bir uyarı vermesini sağlayabilirsiniz.

(daha&helliip;)

[indir] Windows XP Service Pack 3 Türkçe

Windows XPMicrosoft hazır derken geri çektiği ve daha sonra yeniden düzenleyerek XP kullanıcılarının hizmetine sunduğu Servis Paketi 3’ün Türkçe sürümünü (Service Pack 3) yayımlandı. Bu paket daha önce yayımlanan servis paketleri SP1 ve SP2’yi kapsamaktadır.

Desteklenen İşletim Sistemleri:

  • Windows XP Home Edition
  • Windows XP Professional Edition
  • Windows XP Service Pack 1
  • Windows XP Service Pack 2

(daha&helliip;)

Windows XP: Silinmeyen Dosyaları Silmek İçin Programsız Yöntem

DeleteHerkesin başına gelebilir, özellikle internetten indirdiğimiz bir çok dosya çeşidi içerisinde her şey mevcut. *.mp3, *.avi, *.exe, *.doc, vb… Bir çok çeşit karşımıza çıkabilir. Bunu çoğunlukla dosyayı silmek istediğimizde şöyle bir uyarı ile karşılaşırız.”Dosya şu anda başka bir program tarafından kullanılıyor.” Ama hangi program merakla Ctrl+Alt+Del yaparak Görev Yöneticisini açarız. İşlemler altında o kadar çok program var ki, çoğu da Windows sistem gereksinimlerini sağladığı için isimleri bir garip. Bazısını sonlandır dediğimizde Windows kendini 60 saniye içinde kapatma yoluna bile gidebiliyor.

Şimdi asıl sorunumuzu programsız bir şekilde nasıl çözeceğiz buna gelelim.

(daha&helliip;)