Teknobaz Rotating Header Image

okumak

Markticle – Uzun Yazıları Okurken İşaret Koy, Sonra Kaldığın Yerden Okumaya Devam Et

İnternette okunacak çok yazı var. Bu yazıları okumaya vaktimiz olmaz ve daha sonra okumak isterseniz tarayıcınıza im (Bookmark) koyabilir, Pocket gibi uygulamalarla saklayabilirsiniz.

Daha kolay bir yol isterseniz Markticle uygulamasını kullanabilirsiniz. Özellikle tez, araştırma için çok yazı okuyanlar için büyük kolaylık.

Markticle ne yapıyor. Yazıyı  okurken işaret koyuyorsunuz. Marticle bu yazıyı sizin için saklıyor. Daha sonra Marticle ile o yazıyı açarak kaldığınız yerden okumaya devam ediyorsunuz.

(daha&helliip;)

Ekitapları İnternet Tarayıcısından Aç, Oku (Ebook Epub Reader)

teknobaz-epub-readerEkitaplarınızı (Ebook) internet tarayıcınız Firefox ve Chrome üzerinden okuyabilirsiniz. İnternet tarayıcısı üzerinden ebook açmak için apmanız gereken Ebook Reader Epub eklentisini indirmek.

(daha&helliip;)

Verimli Ders Çalışma Yöntemleri- Tekrar Okuma Yapma

Birçok öğrenci etkili ve verimli ders çalışma yöntemlerini bilmiyor. Çalıştığımızı zannediyoruz, aslında kendimizi kandırıyoruz.

Okullarda verilecek ilk ders; etkin ders çalışma yöntemlerini öğretmek olmalı…

Çoğumuz sınavlara hazırlanırken sınav kıtabımızı, notlarımızı tekrar tekrar okuruz. Tekrar tekrar okumayın…

(daha&helliip;)

Clearly – İnternet Sitesini Sade Hale Getir, Kolay Oku [Eklenti]

İnternet sitelerindeki reklamlar, açılan yazılar, hareketli resimler ve videolar insanı bazen çileden çıkarır.

İnternet sitelerini daha sade hale getirip, sadece okumak isterseniz Evernote Clearly internet tarayıcı eklentisini kullanabilirsiniz.  (daha&helliip;)

Readlang-İnternette Sörf Yaparken Okuyarak İngilizce Öğren

[Teknobaz] Oku İngilizce Öğren
İngilizce öğrenmek isteyenler için, okuyarak öğrenmek etkili bir yöntemdir. Fakat tercüme et, kelimelerin anlamına bak, sıkıcı olabilir.

Readlang sitesi ve Chrome eklentisi; internette sörf yaparken internet sitelerini bilmediğiniz kelimelerin anlamını gösteriyor, tercüme yapıyor, kelime listeleri ve kelime kartları hazırlamanıza yardımcı oluyor.

(daha&helliip;)

Reedy-İnternet Sitelerini Daha Hızlı Oku [Chrome Eklentisi]

[Teknobaz] Hızlı Oku Reedy

İnternette izlenecek ve okunacak o kadar çok bilgi var ki…Bize düşen internet sayfalarındaki yazıları daha hızlı okumak. Belli bir yazıyı daha hızlı okumamızı sağlayan bir çok uygulama ve program var.

İnternet sitelerini daha hızlı okumak için Google Chrome Eklentisi (uygulaması) Reedy‘i kullanabilirsiniz. Reedy diğer hızlı okuma program ve eklentilerinde ayıran özelliği gözün tek bir noktaya odaklanması…

(daha&helliip;)

Cur.to-Sosyal Medyada Belli Bir Konuyu (Topic) Bul, Oku

[Teknobaz] Sosyal medya aramaCur.to sitesi sosyal medyada belli bir konu hakkında ne konuşuluyor, bulmak, okumak, ulaşmak için kullanabileceğiniz etkili bir site.

(daha&helliip;)

Küçük Yazılı İnternet Sitelerini Kolay Oku [Firefox Eklenti]

[Teknobaz] Küçük yazı büyütKüçük yazılı internet sitelerini okumakta zorlanıyorsanız, yapacağımız iş yazı karakterini büyütmektir.

Bu işlemi yapmak için çeşitli yolllar var. CTRL+ – (fare tekerleği) işaretlerine basmak gibi. Ama bu işlemde defalarca basmanız gerekebiliyor ve internet sitesindeki bütün resim, yazı vb. büyütülüyor.

Firefox eklentisi No Small Text eklentisi bu işlemi tek tuşla yapabilmenizi sağlıyor. Sadece yazıları büyüterek…

(daha&helliip;)

Spreed-Daha Hızlı Okumayı Öğren [Chrome Eklentisi]

[Teknobaz] Spreed hızlı oku

Daha hızlı okumak, daha çok bilgi öğrenmek…Günümüz hız çağı okuyacak o kadar çok şey var ki…Okuma hızınızı artırmak için kullanabileceğiniz bir Chrome tarayıcısı eklentisi var; Spreed.

Bu eklentiyi diğer hızlı okuma alıştırması yapan programlardan ayıran özelliği; internetteki bir yazıyı sağ klikle ekrana atıp okumaya başlayabilmeniz.
(daha&helliip;)

İnternet Sitelerini Daha Hızlı Oku

[Teknobaz] BeeLine Reader

BeeLine Reader; internet sitesi üzerinden, makale, araştırma vb. uzun yazılar okumak zorunda kalanların okuma hızını artırmasına yardımcı olan bir site. Bu işlemi yazıların  ayrı yazı fontu ve renkte okuyucuya sunarak yapıyor.

Bilgisayar ve cep telefonu için kullanabiliyorsunuz.

Düz sıkıcı bir fontta olan yazı, resimdeki gibi değiştiriliyor.

(daha&helliip;)