Teknobaz Rotating Header Image

şekerleme

100 Metre Mesafeyi Farenin Tekerleğini Çevirerek Ne Kadar Sürede Gidebilirsiniz?

Olimpiyatların 100 metre koşu yarışlarını sporculara bırakıyoruz. Ama bilgisayar dünyasının en hızlılarını bulmak için değişik yarışmalar mevcut.

The100meterscroll sitesi 100 metre mesafeyi farenizin (scroll) tekerleğini çevirerek ne kadar sürede alabilirsiniz? diye sormuş…Er meydanı yarışmacıları bekliyor…

(daha&helliip;)

Android 404 Hata Sayfası Oyunu Oyna

teknobaz-404-android-oyunu

Bir internet sitesinde bulunmayan bir sayfaya ulaşılmak istendiğinde kullanıcıya 404 kodu içeren bir sayfa gösterilir. Yani kısaca, “404 Burada böyle bir sayfa yok“, diyen sayfalar.

Bazı internet siteleri bu hata uyarısını gösterirken eğlenceli sayfalar tasarlarlar. Eğlenceli 404 hata sayfa bulunamadı sayfaları. En iyi 404 hata sayfaları

Android sitesi bu 404 hata sayfasını bir oyunla daha da renklendirmiş.

(daha&helliip;)

Commodore 64 Bilgisayarı, 25 Yıldır Hala Tamirhanede Çalışıyor

teknobaz-calisan-commodore-64Bilgisayar alırken özelliklerinin en yükseğini almaya çalışırız. Günümüz bilgisayarlarının RAM’leri Gb seviyelerinde, hızları 2,5 Ghz hızlarında, işlemciler o biçim, harddiskler terabayt’larda geziyor. Bize göre ömürleri de 5 yıl…

Ama 1 Mhz işlemci hızında, 64 Kb Ram hızında bir Commodore 64 bilgisayar 25 yıldır kesintisiz çalışıyor. Müzelik falan da değil. Sanayide bir tamircide bizzat çalışıyor.

Şaka değil…

(daha&helliip;)

Altıgen Tetris Oyunu Oyna

[Teknobaz] Tetris oynaTetris, tetris eskimeyen oyun…Tetris oyununu oynamayan yoktur herhalde. Yeni nesil Minecraft oynasa da…

Tetris oyununun bir çok çeşidi var. Bu tetris oyunu Altıgen Tetris oyunu

(daha&helliip;)

Dünya Haritası Ülkelerin Nüfuslarına Göre Tekrar Çizilse, Nasıl Olurdu?

[Teknobaz] Dünya nüfus haritasıDünya haritası ülkelerin nüfuslarına göre çizilmemiştir. Tarihsel süreçte şekillenmiştir. Ama dünya haritası ülkelerin nüfus sayısına göre çizilmiş olsaydı, dünya haritası nasıl bir şeye benzerdi.

(daha&helliip;)

Google Görseller Aramasında Sürpriz Arama Sonucu

[Teknobaz] Atari Breakout

Google bazı arama sonu.larında sürprizler yapıp bizi şaşırtıyor. O ciddi ararım, bulurum görüntüsünün altında eülenmeyi seven bir ekip olduğunu insan anlıyor.

(daha&helliip;)

Şok! Şok! Google Logosunda Değişiklik Yapmış

[Teknobaz] Google Logo

Şok! Şok! Google Logosunda değişiklik yapmış. Google‘a girdiğimizde mavili, kırmızılı, yeşilli Google yazısında değişiklik olmuş. Bilmem farkettiniz mi?

İşte yeni Goole Logosu

(daha&helliip;)

Dünyanın En Büyük Özçekim (Selfie) Fotoğrafı (NASA)

NASA, Dünya Günü (Earth Days) vesilesiye, dünyanın en büyük özçekim (selfie) fotoğrafını yayınladı. Bir çeşit Dünyanın kendi özçekimi olmuş.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gönderilmiş binlerce fotoğraftan oluşan dünya fotoğrafı…

(daha&helliip;)

“Selfie” Ne Demek, Türkçesi Nedir?

[Teknobaz] selfie özçekimBir dijital fotoğraf makinası, cep telefonu veya tablet ile kişinin kendi fotoğrafını çekmesine Selfie denir.

Peki selfie kelimesinin Türkçesi nedir?


(daha&helliip;)

İnternet’in Haritası-Map of the internet 1.0

[Teknobaz] İnternet haritasıİnternet sanal dünyası bir harita olarak çizilseydi nasıl bir şey olurdu? Gayet güzel olurdu. Grafik tasarımcısı Slovakyalı Martin Vargic internet sanal dünyasını harita haline getirmiş. Map of the internet 1.0

(daha&helliip;)