Teknobaz Rotating Header Image

su

Plastik Su Şişesinin Faydalı Bir Kullanım Yöntemi

Plastik su şişesi kullanmanın zararlı olduğunu biliyoruz. Onlarca yazı da plastik su şişesinde su tüketmenin zararları anlatılır. Doğaya atıldığında 450 sene [1] de kaybolmayan pet şişenin küçük bir faydalı kullanımını göstermek istedim.

Belki sizde bir yerlerde bu kullanımı görmüşsünüzdür. Ben fotoğrafını çekip paylaşayım istedim. Bir hayatı kolaylaştıran pratik bir kullanım durumu yani…

(daha&helliip;)

Şu An Uzayda Kaç İnsan Var?

[Teknobaz] Uzayda kaç kişi varMeraklısına. “Şu an uzayda kaç kişi var?” merak ediyorsanız. “howmanypeopleareinspacerightnow” sitesi güncel olarak, uzayda kaç kişi olduğunu anlaşılır bir şekilde söylüyor.

(daha&helliip;)

Kullandığın Hazır İçme Suyunun Ruhsatı Olup Olmadığını Kontrol Et

SuSuyun kıymetini anladığımız şu günlerde hazır su tüketimindeki artış sebebiyle Sağlık Bakanlığı ruhsatlı suların listesini yayınladı. Aldığınız hazır su şirketinin ruhsatı olup olmadığını listeden teyit etmeniz faydanıza olacaktır.

Yayınlanan listede 226 tane yerli, 8 tane de ithal su izni / ruhsatlı olan firma bulunmakta.

(daha&helliip;)

Ankara’da Su Kesintileri Nerede, Ne Zaman Olacak Öğren

ÇeşmeKüresel ısınma, yağmayan yağmurlar derken, su kesintileri hayatımızın bir parçası oldu. İlk olarak Ankaralılar su kesintisi ile tanıştı. 1 Ağustos itibari ile su kesintileri başlayan Ankara’da beş ay boyunca su kesintisi uygulanacak.

Ankara’da hangi bölgede bulunduğunuzu öğrenmeniz ve su kesinti tarihlerini not etmeniz faydanıza
olacaktır.

Ankara iki bölgeye ayrılmış durumda:

(daha&helliip;)

Suyunu Boşa Harcama

Türkiye‘de yaz yaklaştıkça yine susuzluktan, su sorunundan bahseder oldular. Yeterli yağış olmadığından falan bahsediyorlar. Tabi Türkiye’de ormanların azaldığından, yeterli ağaçlandırma yapılmadığından, şehirlerimizin beton yığını olduğundan Suyu Boşa Harcama– hatırlıyorum bir keresinde uçağımız İstanbul‘a inerken kızım V.Z demişti ki “Baba burda deprem mi olmuş?” Çünkü yukarıdan bakınca hiç yeşil görünmüyordu. – , belediyelerin yeterli yatırım yapmadıklarından bahseden yok ki!

Bir takım duyarlı vatandaş – dbd TEMA – bir web sitesi yapmış ve bu konuda bizlere pratik bilgiler veriyorlar; ismi de çok güzel: suyunubosaharcama.org

Evde Suyu Kurtarmanın 10 Yolu

(daha&helliip;)