Teknobaz Rotating Header Image

kolay

Microsoft Word – Belgeyi Sabitle, Kolaylıkla Aç

 

Microsoft Word‘te bir belgeyi açmak için klasörler arasında veya dosya içi listelerde belgenizi aramakla boşa vakit harcamayın.

Belgenizi son kullanılan listesinde sabitleyerek (pin) kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sabitlediğiniz belgeniz son kullanılan belgeler listesinde en üstte gösterilecektir.

Belgenize tıklamak ve açmak size kalmış.

(daha&helliip;)

Kitap Özeti Çıkarmanın Değişik Bir Yolunu Öğren

[Teknobaz] Özet çıkarmak 1

Okuduğumuz bir kitabın özeti nasıl çıkarılır? Kitabı özetlemek onu anlamaktır, sonrasında bu bilgiye daha kolay ulaşmak ve paylaşmaktır.

Luis Caldas de Oliveira sitesinde değişik bir kitap özeti çıkarma tekniği öğretmiş bizlere.

(daha&helliip;)

Küçük Yazılı İnternet Sitelerini Kolay Oku [Firefox Eklenti]

[Teknobaz] Küçük yazı büyütKüçük yazılı internet sitelerini okumakta zorlanıyorsanız, yapacağımız iş yazı karakterini büyütmektir.

Bu işlemi yapmak için çeşitli yolllar var. CTRL+ – (fare tekerleği) işaretlerine basmak gibi. Ama bu işlemde defalarca basmanız gerekebiliyor ve internet sitesindeki bütün resim, yazı vb. büyütülüyor.

Firefox eklentisi No Small Text eklentisi bu işlemi tek tuşla yapabilmenizi sağlıyor. Sadece yazıları büyüterek…

(daha&helliip;)

9’lar Çarpım Tablosunu Ezberlemenin Kolay Yolu

[Teknobaz] 9 Çarpım TablosuÇarpım tablosu ezberlenecek, ezberle…Tekrarlayarak ezberleriz, ama 9’lar (Dokuz) çarpım tablosuna değişik bir bakış açısı ile daha kolay ezberleyebiliriz.

(daha&helliip;)

Windows Komut İstemi Ekranını Açmanın Kısa Yolu

[Teknobaz] Windows Komut SatırıWindows kullanırken, Windows komutları haricinde MS-DOS komutlarını kullanmak isterseniz “Komut İstemi” ekranını açmanız gerekir. Komut İstemi (Komut Satırı) ekranını kolaylıkla açmak isterseniz;

(daha&helliip;)

Karışık Bir Masaüstünde Aradığını Kolaylıkla Bul

bc_masaüstüBilgisayarımızın masaüstü (Desktop) veya herhangi bir dosyanın içi bazen öyle çok dosya, kısayol, resim ve programlarla dolar ki aradığınızı bulmamız uzun zaman alır.

Karışık ve düzensiz bir masaüstünde aradığınızı bulmak için küçük bir önerimiz var.

(daha&helliip;)

Firefox: Kolaylıkla Yeni Bir Sekme (Tab) Açmak ve Kapatmak

FirefoxFirefox’ta klasik yol ile yeni bir sekme (tab) açmak için link üzerinde sağ tuşa basıp, “Open link in a new tab” seçeneğini seçmek yeterli oluyor. Kapatmak içinse tab üzerindeki “x” işaretini kullanıyorduk.

(daha&helliip;)

Hatırlaması Kolay, Deşifresi Zor Bir Şifre Oluşturalım

İnternet kullanıp şifre girmemek olmaz. E-postamızdan tutun, üye olduğumuz siteler, forumlar, blog sayfamıza girişlerde, internet bankacılığında, kredi kartı şifrelerinde hep şifre girmemiz istenir. Günümüz teknolojik hırsızlıkları ve kullandığımız şifrelerin çokluğu bizi bazen “Acaba şifrem neydi?” sorusuyla baş başa bırakıyor.

En iyi şifre oluşturma yöntemlerinden biri şifreyi rakam ve harflerden oluşturmaktır. Kolay hatırlanabilecek ve rakam harf karışımı bir şifre yapalım:

(daha&helliip;)