Teknobaz Rotating Header Image

kelime

Cep Telefonunda İnternet Sayfasında Bir Kelime Nasıl Aranır? [android]

 

Bilgisayarımızda internet tarayıcısı (Chrome, Firefox, İnternet Explorer, Opera…) kullanırken açtığımız bir internet sitesinde kelime aratmak istediğimizde Ctrl+F tuşlarına basıp, çıkan kutucuğa kelimeyi yazmak yeterli oluyor.

Peki cep telefonumuzda açtığımız bir internet sayfasında bir kelimeyi nasıl aratabiliriz?

(daha&helliip;)

Writefull – İngilizce Kelimenin Doğru Kullanımını, Yazılı Metinlerde Kullanım Sıklığını Görerek Öğren

İngilizce bir kelimenin, yapının, bağlacın, sıfat, zamir, preposition kullanımında kararsız kaldığınızda Google’da kelimeyi aratıp, sonuç adedine bakarak karar verebilirsiniz. Ama sağlıklı olmaz…

Örneğin;”Fewer people” mı, yoksa “less people” olarak kullanmalıyım.

Writefull eklentisi ingilizce bir kelimenin doğru kullanımını ingilizce metinlerde kullanım sıklığını bize göstererek karar verirken işimizi kolaylaştırıyor.

Writefull, kelimeyi Google’un kitap, haber, internet, bilimsel metinlerde ki sonuçlarına göre kullanım sıklığını veriyor. (Books, Scholar, News, Web)

Wirefull‘un daha bir çok işe yarıyor.

(daha&helliip;)

Readlang-İnternette Sörf Yaparken Okuyarak İngilizce Öğren

[Teknobaz] Oku İngilizce Öğren
İngilizce öğrenmek isteyenler için, okuyarak öğrenmek etkili bir yöntemdir. Fakat tercüme et, kelimelerin anlamına bak, sıkıcı olabilir.

Readlang sitesi ve Chrome eklentisi; internette sörf yaparken internet sitelerini bilmediğiniz kelimelerin anlamını gösteriyor, tercüme yapıyor, kelime listeleri ve kelime kartları hazırlamanıza yardımcı oluyor.

(daha&helliip;)

Keyword Tool-Google’da Aratılan Kelimeleri Bul

[Teknobaz] Keywoord ToolGoogle arama motorlarının kralı. Milyar insan, trilyon tane kelime arıyor Google’da. Bu kelime deryasında eğer siz belli bir kelime için, insanların hangi kelimelerle arama yaptığını öğrenmek isterseniz Keyword Tool sitesini kullanabilirsiniz.

İnternette sitesi için yazılar yazanlar, SEO’lar, reklam vermek isteyenler için güzel bir site…

(daha&helliip;)

Microsoft Excel:Bir İki Harf Yazınca Excel Otomatik Olarak Kelimeyi Tamamlasın

[Teknobaz] Excel otomatik tamamlaMicrosoft Excel 2007 kullanırken, alt alta, sütün halinde bir kelime yazarken, daha önce yazdığınız bir kelimenin bir iki kelimesini yazdıktan sonra Excel’in kelimeyi otomatik olarak tamamlamasını isterseniz, şu basit işlemleri yapmalısınız.

İngilizce Parçada Kelimelerin Anlamlarını Sözlüksüz Bul, Oku

[Teknobaz] Kolay ingilizce okuİngilizce öğrenmek isteyenler ve çeşitli sınavlara hazırlananlar (KPDS, ÜDS, YDS, TOEFL) için okumak, okuduğunu anlamak önemli bir aşama. İngilizce parçaları okurken bir elinde kitap, bir elinde sözlük okumak eziyet oluyor diyorsanız;

İngilizce bir okuma parçasında bilmediğiniz kelimelerin üzerine tıkladığınızda kelimenin anlamı size gösterilsin isterseniz Kolay İngilizce Oku sitesini kullanabilirsiniz.

(daha&helliip;)

İngilizce Kelime Öğrenmek İçin Küçük Bir Tavsiye

[Teknobaz] İngilizce Kelimeİngilizce öğrenme aşamasında kelime öğrenmenin ayrı bir yeri vardır. Kelime öğrenmek adına; kelime kağıtları, kelime programları, kelimeyi cümlede kullanma, bol bol okuma, elektronik sözlük vb…

İngilizce kelime öğrenirken kelime ile çok sık karşılaşma ve aralıklı olarak tekrar etme kelimeyi öğrenmemizi kolaylaştırır.

(daha&helliip;)

EasyWords- İngilizce Kelime Öğrenme Programı [İndir]

[Teknobaz] ingilizce kelime öğren

İngilizce sınavlara hazırlananlar (KPDS, ÜDS, YDS vb.) ve bilgisayar başında çok vakit geçirenler ingilizce kelime öğrenmek için EasyWords adlı bilgisayar programı kullanabilirsiniz.

(daha&helliip;)

TDK SÖZBUL: Türkçe Söz Dağarcığını Geliştir

TDK sözbul-TeknobazTürkçeyi ne kadar doğru ve özenli kullanabiliyoruz? Kelime dağarcığımız zengin mi? Türkçe kelime yerine yabancı kelimeleri niye tercih ediyoruz?

Türkçe sözdağarcığını geliştirmek, her gün bir yeni kelime, dilbilgisi kuralı ve Türkçemize ait bir şeyler öğrenmek isteyenler için Türk Dil Kurumu (TDK) yeni bir uygulama başlattı.

TDK Sözbul, yani “Türk Dil Kurumu Sözcük-Bulmaca Bilgilendirme Uygulaması.

(daha&helliip;)

Sadece Kelimelerin Altını Çiz [MS Word]

kelime-kelime-alti-cizili-satir.jpgMicrosoft Word kullanıyorsanız, satırların tamamının altını çizmek için  Altı Çizili tuşuna basarsınız ve seçili bütün satırın altı çizilir.  Siz sadece kelimelerin altı çizili olsun istiyor ve satırdaki boşlukların altı çizilmesin istiyorsanız, işte küçük bir ipucu.

(daha&helliip;)