Teknobaz Rotating Header Image

En Güzel Aşure Tarifleri

AşureYine aşure zamanı, belki komşularınız kapınızı çalmıştır ve size bir kâse aşure getirmiştir. Annemin aşuresini hatırladım şimdi, annem bir tencere aşure yapar ve komşulara dağıtırdı. Biz de yaptık ve komşularımıza dağıttık bile. Komşularımız yabancı oldukları için yanında bir de İngilizce aşure nedir, nasıl yapılır vs bir kağıt verdik. Çok memnun oldular, kapıyı açtıklarındaki şaşkınlık yerini memnuniyete bıraktı. Ne güzel bir adet bu aşure dağıtma işi!

Biliyor musunuz aşurenin İngilizcesi ne? Aşurenin İngilizcesi Noah’s Pudding yani Hz. Nuh’un Pudingi.

Hicri takvime göre Muharrem aynının onuncu günü yapılan tatlıdır. İslami inanca göre Muharrem ayının onuncu günü, Nuh’un Büyük Tufan‘ndan sonra karaya ayak bastığında elinde kalan son malzemelerle bu tatlıyı yapmıştır. Temel olarak su, buğday, nohut, tozşeker, kuru fasulye, pirinç kullanılarak yapılır.

Hanımların çok güzel aşure tariflerine ihtiyacı vardır, eminim beyler de bu tarifleri deneyebilir. İşte size en güzel aşure tarifleri.

Haydi aşure yapmaya ve komşularınıza dağıtıp, onların gönlünü kazanmaya.

4 Yorum

 1. kadriye yonca dedi ki:

  sayın oktay ustam sizi hergün keyifle izliyorum. yaptığınız tarifleri yapmaya çalışıyorum.
  saygılarımla
  kadriye yonca

 2. derya uzun dedi ki:

  çok güzel tarifleriniz zaman buldukça kaçırmamaya çalışıyorum mükemmelsiniz

 3. fadime yilmaz dedi ki:

  yemeklerinizi cok begeniyorum harika programda sunuyosunuz ayrica konuklarinizda mükemmel programiniz tek kelimeyle harika sagilarimla

 4. ezgi dedi ki:

  cici

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir