Teknobaz Rotating Header Image

İEM: İnternetten Polise İhbar ve Şikayet

IEM - İhbar / ŞikayetİEM (İstanbul Emniyet Müdürlüğü) kısa zaman önce internet sitesini yeniledi. Gerçekten hoş bir tasarım olmuş. İEM’in internet sitesi aracılığı ile vatandaşın yapabileceği işlerden birisi de “ihbar – şikayet“. Evet, eğer bir şikayetiniz varsa veya bir suça şahit oldunuz ise polise internetten ihbar edebilirsiniz.

Ama ihbar veya şikayet etmeden önce İEM bize bazı hatırlatmalarda bulunuyor. Öncelikle ihbar nedir, şikayet nedir:

İhbar : Suçlu saydığı birini veya suç saydığı bir olayı yetkili makama gizlice bildirme, ele verme
Şikayet : Suç sayılan bir fiilden dolayı mağdur olunan bir durumu yetkili makama yazılı ve açık kimlikle birlikte bildirme

İhbar ve şikayet yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de, bu işin ciddiye alınmasını söyleyen şu kural:

Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Kasım 2002 gün ve B.02.PPG.0.12-320-19407(2002/51) sayılı genelgesine göre; “Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılan ihbar ve şikayetlerde soyut ve genel nitelikte olanlar, somut olay veya kişi belirtilmeyenler, isim ve imza bulunmayan veya hayali imza ve isim numarası taşıyan ihbar ve şikayetleri işleme alınmayacaktır.

İhbar veya şikayet yaparken sizden kişisel bilgileriniz isteniyor. Ve ayrıca yenileklerden birisi de JPG, DOC, XLS, AVI, WMA formatında bir dosyayı ekleyebilirsiniz. Bu şu anlama geliyor, diyelim ki suçun delili elinizde, fotoğraf, video vs. bunu yetkililere ulaştırabiliyorsunuz. Bir sınırlama var dosya boyutu en fazla 2 MB olmalı…

İhbar-Şikayet [İEM]
İhbar Et [İEM]
Şikayet Et [İEM]

108 Comments

 1. OZLEM diyor ki:

  dolandırıldım bu ınsana kımse kanmasın ben dolandırıldım sızde dolandırılmayın neslihan çakır bu sıte adıyla ttnet bılgılerınızı alıp oyun parası cekıyorlar speedbilisim.com

 2. AÇELYA diyor ki:

  BEN GEBZE -DARICA TARAFINDA OTURUYORUM BEN İŞTEYKEN OĞLUMA ANNEM BAKIYOR OĞLUM 4 YAŞINA OĞLUM SOKAKTA OYNARKEN ORTA YAŞLI BİR ERKEK ELİNDEN TUTMUŞ VE GÖTÜRMEK İSTEMİŞ OĞLUMU SOKAKTA OYNAYAN ÇOCUKLAR FARK ETMİŞ VE ŞAHIZ KAÇMIŞ..DARICA ÇEVRESİNDE POLİSLER LÜTFEN DEVRİYE ATSIN,MALUM ORTAM KÖTÜ.

 3. Berat önal diyor ki:

  Telefonumun ekranının okundunu ve telefonumdan telefon hattından sınyal alındını düşünüyorum hattımın tekıbı ve telefon IME adresınun takıbını istıyorum. 6aydır aynı sıkıntıları cekıyorum hiç bir adreslerıme ulasamıyorum ve yenılerını açtım ona ragmen olmuyo bu benım 4 Cu iphone6. Lütfen kurtarın Benı bu dertten.

 4. Serap Mater diyor ki:

  http://www.sanaldanmarket.com dan 2 adet ( saten çift kişilik çarşaf ) siparişi verdim aynı günün mesai bitimi arayıp onayımı aldılar doğruladım. Bugün 02.10.2015 tarihinde ARAS kargo ile istanbul adresine verdiğim sipariş Denizli’den ve hiç alakası olmayan (pazarda bile satılamaz 2 adet çarşaflar geldi… ARAS kargo ( Aynı anda kapıda açıp baktığım ve istediklerimle yakından uzaktan alakası olamayan bu sahte ürünlerin ) Tüm itirazlarımıza rağmen nakit aldığı parayı iade etmedi ve sipariş verdiğim şirketin internet sayfasında vermiş olduğu müşteri hizmetleri telefonu hiç bir şekilde açmıyor. Ne yapacağımı şaşırdım . Belli ki dolandırıldım ARAS kargodan uzun zahmetler sonunda dolandırılıcık da ortak oldukları belli Denizli menşeili kişinin email adresini ve ödemiş olduğum 120TL ait makbuzumu aldım . Gönderici : Ömer Kaya . Çaybaşı Cad. 1602 sk. No:2 DENİZLİ . ( Elbette bu adres de ne kadar doğrudur bilemem. ) Tek dileğim bir başkasının canını daha yakmasınlar . Tüm çalışanlarınıza Saygı ve Sevgiyle. Serap M.

 5. Serap Mater diyor ki:

  Size yazdıktan sonra aynı yere bir çarşaf siparişi daha verdim, bir önce ki gibi kapıda nakit ödemeli. Sırf bana onay için dönsünler diye ( Şu ana kadar ses seda yok :) .. Yaptıkları terbiyesizliği en azından yüzlerine söyleyip, gerekli mercilere de şikayetimi yaptığımı bildirdiğimde, inşallah utanırlar da bu sahtekarlıklarıyla bir başkasını daha üzmezler arzusuyla. Gerçi dolandırıcı ruhlu, sahtekar insanlar ne kadar utanırlar onu da bilemem .

 6. Vejdi Oturbay diyor ki:

  Tuzla Emniyet Müdürlüğü trafik şube müdürlüğünden ehliyet almak için randevu alamıyorum.

 7. nesime renda diyor ki:

  20.50 de kalkmasî gereken pegasus ucâğında 22.28 de bekletiliyoruz bahane temizlik yağış ama yanımîzdaki uçaklar aralîksîz kalkîp iniyor uçaği doldurmal için bekletiyorlar bize yardımcı olun

 8. demet özdemir diyor ki:

  https://www.facebook.com/sendekazan.32 insanlari kandırıp parasını alıyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir