Teknobaz Rotating Header Image

İnsan Arama Motoru Kullanın

Pipl LogoAradığını bulmak, isabetli aramalar yapıp sonuca ulaşmak gittikçe zorlaşıyor. Google’a girer aratırım. Google bulursa tamam, bulamazsa internette yoktur demek artık doğru değil!

Eski okul arkadaşlarımıza, iş ilişkileri için aranılan kişilere, daha önce görüştüğümüz ama şimdi arayıp bulamadığımız kişilere nasıl ulaşabiliriz. Arkadaşım sadece adını bildiği bir alış satış işlemi için birisini arıyor, ama Google ile ne kadar çeşitli olarak aratsa da, en sondaki linklere gitse de sonuca bir türlü ulaşamıyordu.

Pipl belki bu konuda size yardımcı olabilir. Pipl kendini “Webdeki en modern insan arama motoru” ifadesiyle tanımlamış. Pipl diyor ki:

Pipl hakkında farklı olan nedir?

İnsanları aramak için değişik nedenleriniz olabilir; mesela kayıp bir akrabanızı aramak, eski bir arkadaş, sınıf arkadaşı veya iş arkadaşı. Ama eğer bir ama motoru kullanıyorsanız – mesela Google veya Yahoo – insanları aramak için belki farkına vardınız bazen sonuç alsanız bile bir çok durumda bu yöntem çalışmıyor.

En iyi arama motoru bir insanı arama konusunda nasıl başarısız olabilir? Cevap çok az bilinen ama internetin çok önemli bir parçası olan “the deep web (derin web)”.

“invisible web (görünmez web)” olarak de bilinen “derin web” web örümceleri / robotları (web crawlers) tarafından ulaşılamayan çevrimiçi ortamda bulunan çok sayıdaki dokümanı işaret eder. Derin webin yüzeysel webin 500 katı olduğu tahmin ediliyor ve henüz geleneksel arama motorlarının limitleri yüzünden bu içeriğe daha dokunulmadı.

Bir çok kişisel profil, kamuya açık kayıtlar ve kişi-ilgili dokümanlar veritabanlarında tutulduğunda – statik web sayfalarında değil – bir çok yüksek kaliteli kişi-ilgili bilgiler normal arama motorlarına “görünmez” durumda.

Pipl arama motoru sorgulamaları size normal arama motorlarında bulamayacağınız şeyleri bulmanıza yardım eder.

Tipik bir arama motorunun aksine Pipl bilgiyi gerçek-zamanlı derin webden çekmek şeklinde tasarlanmıştır. Robotlarımız aranabilir veritabanları, iletişim bilgileri ve buna benzer kişisel bilgilerler, üye listeleri, bilimsel yayınlar, mahkeme kayıtları, ve bir çok web-kaynağı ile ileteşim kurar.

Pipl sadece daha çok bilgi bulmak için değildir; biz kolay okunabilir kişiye ait bilgileri getirmek için dil-analizleri, derecelendirme algoritmaları kullanıyoruz.

Hala ikna olmadınız mı? O zaman kişi / insan aramayı deneyin ve farkı görün.

Çoğu insana ait bilgiler internet üzerinde değişik dosyalara kayıtlıdır. Klasik arama motorları yüzeysel arama yapmaktadır. Ve değişik kelime durumlarına göre istenmeyen bir çok link verirler. Pipl ise derin arama özelliği sayesinde, görünmeyen internette sadece kişileri aradığı için daha net sonuçlar veriyor. Aramaların da Google sonuçlarını da vermesi ayrı bir özellik. Derin web içerikli siteler arasında; Amazon, Flickr, ICQ, Friendsister, Myspace, Reunion verilebilir.

Sitede aradığınız kişinin adını, soyadını, şehir, ülke bilgilerini verip arama yapabiliyorsunuz. Şehir ve ülke adı yazmadan da arama yaptırabilirsiniz.

Bir örnek arama yapıp ardaki farkı görelim:

Pipl Bill Gates

Pipl sitesi birebir bize e-posta ya da telefon ile adresini sunmuyor – varsa da kaçırmıyor – ama, kişinin her yerdeki mevcut kayıtlarını getirerek, diğer arama motorlarıyla ulaşamayacağımız bilgilere ulaşarak kolayca sonuca elde etmemizi sağlıyor.

Ama – evet büyük bir AMA – gördüğümüz kadarıyla sadece İngilizce içerik getiriyor ve dolayısıyla Türkiye‘de yaşayan birisi için sonuç getirmesi çok zor! Eğer yurtdışında yaşayan bir tanıdığınız ve özellikle ABD‘de varsa Pipl kullanarak aratabilir ve sürpriz bir şekilde bu kişinin adresine, telefonuna bile ulaşabilirsiniz.

>>>
[Pipl] – Welcome to the Deep Web

33 Comments

 1. […] İnsan Arama Motoru Kullanın […]

 2. […] ya da Almanya‘yı bilmem ama İsrail‘den gelen ziyaretçilerimiz zannedersem “İnsan Arama Motoru Kullanın” yazımızdan dolayı ve tahminen bu yazıya konu olan Pipl sitesi bir İsrail […]

 3. Bir Kullanıcı diyor ki:

  Merhaba,

  100puan.com’da yazınızı görünce aklıma geldi. Eskiden bizde de aranan.com diye bir site vardı, İnsan Arama Motoru olarak. Şimdiyse Türkçe bir tek http://www.turkce-arama.com var ama o da herkesi bulmuyor. Bir de yahoo’nun people.yahoo.com’uyla, people.icq.com var Türkiye’den kişi falan aramak için.

  Okuyunca öylesine bir not düşeyim istedim.

  İyi günler.

 4. Azam Aydın diyor ki:

  Çok iyi bir insan. Allah ondan razı olsun.

 5. Ebru diyor ki:

  Yorum yok işte!

 6. Burak diyor ki:

  Ben ne bileyim…

 7. Esat diyor ki:

  Resim arıyorum.

 8. Gülşen diyor ki:

  Elazığ Fırat Üniversitesi öğrencisi. Zonguldaklı.

 9. Ayşe Eş diyor ki:

  Resmini arıyorum…

 10. Hüseyin diyor ki:

  Ben annemi arıyorum!..

 11. Aydın diyor ki:

  Aşkı arıyorum.

 12. Minür diyor ki:

  İğrençti! Hiç beğenmedim açıkçası :( Bööö miğdem bulandı.

 13. HANDE ANKARADAN diyor ki:

  didem ankara arı koleji canım sana ulaşmaya çalışıyorum…soyadını hatırlayamıyorum o yuzden sana hiç ulşamadımm…seni çok merak ediyorum….lutfen bana ulaşmaya çalış…

 14. HANDE ANKARADAN diyor ki:

  gızemcım ben butum telefonları kaybettim kusenler pc aldı ancak şimdi bunları yazabiliyorum ben hande ablan canım size ulaşamıyorum ne annene endişeleniyorum canım lutfen bana ulaş hiçbir numaran ezberimde yok….opuyorum seniii……

 15. mıne diyor ki:

  ben nüfusları arıyorum yani mesela ayse isimdekilerini bulmak için bana yardımcı olurmusunuz ne yapacagımı bılmıyorum

 16. mesut diyor ki:

  Seni hep aramdım ama bulamadım Meltem

 17. tuğba diyor ki:

  ya sevdiğim kişiyi daha yakından tanımak istiyorum.Bana yardımcı olur musunuz?Çünkü onu çok seviyorum.Bana yardımcı olun lütfen!
  :(

 18. Fatih KARTAL diyor ki:

  tc sorgulama yaz google ordan gir ondan sonra tc no sunu öğren ne var ne yok çıkar

 19. nurullah diyor ki:

  ahh bi bulsam seni berivan eğer okursan bana ulaş ben ilk okuduğumuz yerde hep bekliyecem seni seviyorum 7 sene oldu bu hasret bana ağır geldi lütfen berivan biral..

 20. yusuf güney diyor ki:

  baktım yorumlarınıza ve hiç beğenmedim cocuklar sadece minür inki güzeldi çocuklar gecen gün birisi bana öyle aynı beni aradı ve ben o çocuğa bir daha yapmamasını soyledim boyle yapmayın…

 21. yagmur diyor ki:

  ben arkdaasımm kevsermelek i arıyorum canım seni çok özledim…

 22. mert can diyor ki:

  ben mert can akdağ tüm akdağ ve genç sülalesine selamlar…

 23. furkan hasdoğan diyor ki:

  valla gerçekten merhaba

 24. görkem ruken diyor ki:

  3 sene sonra tekrar mrb berivan biral

 25. Bu site google’de,facebook’da arama yapıp gösteriyor. Gelişmiş ya da değişik olan bir özelliği yok. deep search falan yok yani. :)

 26. yusuf ocak diyor ki:

  ahh bu vatan acısı

 27. elif ocak diyor ki:

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 28. yusuf diyor ki:

  güçte güç yürekte yürek

 29. Enes diyor ki:

  Bu Siteder Hiç Birşey Anlamış Değilim Bu Sitenin Açılması Fuzili Bence

 30. hazan diyor ki:

  ben sadece şu an sıkılıyorum diye girdim

 31. burhan kesen diyor ki:

  kübra seni çok seviyorum ne zamandır seni arıyorum ne olur artık geri gel seni çok özledim aşkım……

 32. burcu çelik diyor ki:

  seni aradım ama ulaşamadım mesajımı aldıysan ara

 33. SelamOradaki.Net diyor ki:

  Paylaşım çin teşekkür ederim ama aradamada nt bir sonuç bulamadım .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir