Teknobaz Rotating Header Image

Dünya’da Saat Kaç?

Küreselleşen, daha doğrusu yakınlaşan dünya da artık iletişim ve etkileşim hat safhada. Önceden sadece yakınımızdakilerle iletişim içinde iken, şimdi on sene önce hayalini bile kuramayacağımız Çin‘in ABD’nin bilmem hangi TimeAndDate Logoşehrindeki bilmem hangi sokağında yaşayan biriyle konuşabiliyor, resim görüntü yollayarak hayatı, bilgiyi paylaşabiliyoruz.

Bu paylaşım da yaşanan en büyük zorluklardan biri zaman olayı. ABD’de bir yakınınız var ya da iş görüşmesi yapacaksınız, telefona sarıldınız uykulu bir ses; Pardon! 🙁

Sık sık yaptığınız görüşmeler ya da bilindik yerlerde saat durumlarını bilebilirsiniz. ABD ile 7 – 10 saat, Almanya ile 2 saat bir fark var diyerek kabaca saat durumlarını ayarlayabilirsiniz.

Ama ya burada saat xx:xx iken dünyanın diğer şehirlerinde saat kaç?

time and date sitesinden dünya üzerindeki saat durumlarını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ayrıca ilgili yeri seçtiğinizde hava durumlarını, koordinatlarını, nasıl telefonla aranabileceğini de öğrenebilirsiniz; mesela bir İstanbul‘a göz atalım. Sayaç ile yeni yıla kaç gün, kaç saat kaldığını da öğrenebilirsiniz. Ve hatta istediğiniz bir gün ve zamanı belirleyip sayaç ile geri sayımı takip edebilirsiniz. Peki iki tarih arasındaki zamanı hesaplamaya ne dersiniz, mesela doğum tarihinizi ve bugünün tarihini girin ve şu dünyada kaç gün, kaç hafta, kaç saat, kaç saniyedir yaşadığınızı öğrenin.

Takvim uygulamaları da var. Buyrun şöyşe güzel hem de Türkçe bir takvimi 2007 görelim. Eğer yazıcıdan çıktısını alacaksanız buradan buyrun. Bakın bu da ilginç acaba 2007 takvimi ile hangi yıl takvimleri birbirinin benzeriydi? Cevabı işte burada.

Saat burada 15:00, Hawai’de kaç acaba, bi bakayım. 🙂

11 Yorum

 1. […] ülkelerdeki saatin kaç olduğunu öğrenebilmek için “Dünya’da Saat Kaç?” yazısına yer vermiştik.Burada tanıttığımız time and date.com sitesi sayesinde […]

 2. onur dedi ki:

  teşekkürler efendim

 3. burak kırım dedi ki:

  bu sitede hiç birşey yok
  bır gun kaç saattir?
  cevabı yok!………………….

 4. gülçin dedi ki:

  bn ce de daha içereikli olabilirdii

 5. hakan dedi ki:

  bencede gülçine katılıyom

 6. Ceylin dedi ki:

  Guzel bir paylasim olmus… Keske turkcelerini de paylassaniz bu sitelerin….
  http://www.birimcevir.com/dunya-saatleri/uluslararasi-saat-farklari.aspx buradaki butun ulkeleri iceren ve turkiye ile arasindaki saat farkini gosteren bir arabirim yapmis. 1 gun kac saat, 1 saat kac dakika, vs gibi birimleri de diger sayfalardan (Zaman Birimleri) cevirebiliyorsunuz. (burak kırım’a cevap olarak)

  http://www.saatkac.com ise gorsel olarak biraz daha kullanisli geldi bana ama sitenin icerigi tamamen istediginiz ulkedeki saati gostermekten ibaret. Turkiye ile arasindaki farki sizin hesap etmeniz gerekiyor.

 7. gülşah dedi ki:

  bence sbs çok zor geçicek birde benim doğum günüm o gün cok mutsuzum yaaa offf

 8. gülşah dedi ki:

  Allah herkese kolaylık versin amen
  😀

 9. […] kullanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamayız. Bir bakmışsınız okul saati gelmiş, yemek saati geçmiş, internet kullanma sürenizi asmışsınız […]

 10. deniz dedi ki:

  ….Kullanırken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyoruz
  ….bir yerlere giderken zaman hep dönüp dürüyor…

 11. rey_misterio dedi ki:

  bir gün 23 aat 56 dk 4.9 sndir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir