Teknobaz Rotating Header Image

TÜİK: Seçmen Listeleri İnternete Asıldı, Kontrol Edin

TÜİKTürkiye gündemi şu sıralar çok yoğun. Türkiye 22.Temmuz.2007‘de yapılacak bir genel seçime hazırlanıyor. Seçim zamanı yaklaştığında haberlerde şöyle bir şeyler duyarız:

Seçmen listeleri muhtarlıklara asıldı.

Seçmenler muhtarlıklarda asılan seçmen listelerini kontrol etmeye başladılar, seçmen listeleri … tarihene kadar asılı kalacak.

Artık e-devlet bu konuya da el attı. İnternet çağın en büyük iletişim aracı. Mahellenizin muhtarlığına uğramadan adınızı seçmen listelerinizden kontrol edebilirsiniz. Bu hizmeti T.C Başbakanlık TÜİK (Türkiye İstatistık Kurumu) veriyor. Diyorlar ki:

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu gereğince muhtarlıklarda askıya çıkarılan ikamet adres bilgilerinizi muhtarlığa gitmeden de kendiniz ve birlikte yaşadığınız diğer hane fertleri için buradan kontrol edebilirsiniz. Bunun için TC Kimlik Numaranızı girip Devam >> tuşuna basınız.

Buradan buyurun: TÜİK Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi İkamet Adres Kontrolü.

TÜİK Adres SorgulamaEğer isminize dair kayıt bulunamaz ise bir internet formu doldurarak ilgilileri bu konuda bilgilendirebilirsiniz; hatta yurt dışında yaşıyor olsanız bile! Bir de tanıtım filmi – daha doğrusu reklam gibi bir şey – hazırlamışlar buradan izleyebilirsiniz: Geleceğinize Kayıtsız kalmayın. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine Kayıt Olun. Artık resmi işlemlerinizde bu sistemde kayıtlı adresiniz esas alınacaktır.

T.C. Kimlik Numarasına ihtiyacınız var bu işlemi yapabilmek için. Eğer T.C Kimlik Numaranızı bilmiyorsanız T.C. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Kimlik Numarası Sorgulama kullanabilirsiniz.

İnternet hayatı kolaylaştırıyor. e-Devlet hizmetlerinin çoğalmasını ve kalitesinin artmasını bekliyoruz vatandaşlar olarak.

Uyarı 1: Her iki site de zaman zaman aşırı yoğunluktan dolayı çalışmıyor.

Uyarı 2: Site anlaşılan Firefox uyumlu değil, siz en iyisi Internet Explorer kullanın.

9 Yorum

 1. […] TÜİK: Seçmen Listeleri İnternete Asıldı, Kontrol Edin […]

 2. fatos dedi ki:

  Hiç de güzel değil! Ben şahsen beğenmedim.

 3. MESUT dedi ki:

  Kolay gelsin Ben kayıtlı olup olmadığımı internetten göremiyorum buna nereden bakabilirim beni bilgilerndiriseniz sevinirim.
  TEŞEKKÜRLER

 4. […] TÜİK: Seçmen Listeleri İnternete Asıldı, Kontrol Edin (9.Mayıs.2007) Türkiye gündemi şu sıralar çok yoğun. Türkiye 22.Temmuz.2007‘de yapılacak bir genel seçime hazırlanıyor. Seçim zamanı yaklaştığında haberlerde şöyle bir şeyler duyarız: … […]

 5. Ali dedi ki:

  Hocam, Adres Kayıt Sistemi’ne giriyoruz, ama orada bu adreste kayıtınız var diye herhangibir yazı veya not yok! Burada biz de zor duruma düşüyoruz. Bize biraz bilgi verip yardımcı olursanız sevinirim.

 6. […] TÜİK: Seçmen Listeleri İnternete Asıldı, Kontrol Edin […]

 7. iremsu dedi ki:

  yaw böyle sitemi olurr

 8. mustafa dedi ki:

  aradığım kışıyım kişiyi tc nosu yok secim listesinden bulabilrmiyim

 9. hakan dedi ki:

  Nufus kayıt sistemi tam anlamı ile oturmamıştır.Nufus sayımı evlerden çıkarmadan yapılması gereken bir husustur.Devlet 29 mart 2009 seçimlerinde halkın iradesi ile seçilen tüm türkiyedeki seçilipte nufus kayıt sistemi kargaşası içersinde yapılan hatalar yüzünden seçilme hakkı ve muhtarlığı alınmıştır.Bunun vebalini kim üzerine alacak.Seçilme hakkı olan vatandaşı enayi yerine koyan bir sistemdir.Saygılarımla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir