Teknobaz Rotating Header Image

Web Teknolojilerini W3Schools’da Öğrenin

Hepimiz artık aşinayız üç adet www harfine… Ne yazık ki w (double u) harfi Türkçe’mizde yok! – Yanlış anlaşılma olmasın şu anlamda ne yazık ki diyorum şu son yüzyılın en büyük icatlarından biri olan internet yüzünden ‘w’ harfini istetesek de istemesek de konuşma ve yazı dilinde kullanmak zorundayız. www bir anlamda internet demek… www’ın açılımı “World Wide Web”, şimdi Türkçe’sini vermeye çalışmayacağım; herkes sözlüğü açsın baksın kelimelere… Neyse konumuz bu değil zaten.

Web teknolojileri ve standartları konusunda bir çok şirketin katkıda bulundukları bir kurum var: W3C (World Wide Web Consortium). Buradaki W3 üç adet w harfini temsil ediyor. W3C’de bir çok web teknolojisinin standart dokümanlarını bulabilirsiniz; mesela HTML, CSS, XML, vs… Ama size bu dokümanlar biraz karışık gelebilir. Tabiri caiz ise aynen bir kanun metni. Aslında hakikaten de öyle yayınladıkları metinler üzerinde hep beraber karar verilmiş web dünyasının kanun metinleri. Ama aynen kanunları çok iyi anlamak için hukukçulara gerek duyulduğu gibi bazen bu metinleri anlamak için de web konusunda uzman olmak gerekiyor. Neyse konumuz W3C de değil 🙂

W3Schools

Konumuz w3schools.com sitesi. Web teknolojilerini öğrenmek istiyorsanız bir arama motoruna gidip arama yapabilir ve yüzlerce, binlerce bu konuda site bulabilirsiniz. Biz W3Schools‘u tavsiye ediyoruz. Biraz İngilizce biliyorsanız bu site bir çok web teknolojileri konusunda kullanıcı dostu bir tasarım ile anlaşılır bir şekilde klavuzlar sunuyor.

W3schools RefsnesW3Schools‘un sloganı “Hayattaki en iyi şeyler bedava olanlardır.” Kurucusu Refsnes Data isimli Norveçli bir şirket. Klavuz yazarları Hege, Ståle, and Jan Egil. Diyorlar ki:

1998’de şirketimiz Refsnes Data‘yı bırakıp Internet Geliştirme Portalı kurmaya karar verdik. W3Schools’u geliştirdiğimizde tamamen bedava olmasını istedik ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyoruz.

Alexa istatistiklerinde en çok ziyaret edilen 494. web sitesi. Aslında Türkiye’deki internet kullanıcıları da W3Schools’a çok yabancı değiller. Alexa’ya göre Türkiye’deki en çok ziyaret edilen 866. web sitesi. W3Schools da kendi istatisklerini veriyor Ocak 2001’de 255 bin ziyaretçileri varken, Ocak 2007’de bu rakam 9,5 milyon ziyaretçiye çıkmış. En çok ziyaretçi ağırladıkladıkları ülkeler sırasıyla: ABD, Hindistan, UK (İngitere), Kanada, Hollanda, vs… Türkiye 26. sırada… Konumuzu dağıtmayalım ama Türkiye açısından bu verile çok güzel mesajlar içermekte. Demek ki Türkiye’de web teknolojilerine ilgi gösteren internet kullanıcısı sayısı bizleri memnun edecek kadar fazla…

Konu başlıkları: HTML Klavuzu, XML Klavuzu, Gezgin Script Dilleri, Sunucu Script Dilleri, .NET (dotnet), Multimedya, Web Geliştirme. Ayrıca değişik web teknolojileri için referans bölümleri, örnekler ve küçük sınavları var. Bir de forumları var.

Web sitesi geliştirmenin ilk aşaması HTML (Hyper Text Markup Language) öğrenmek; buyurun buradan başlayın. XML nedir merak mı ettiniz buyurun buraya bakın. JavaScript de neymiş önce buraya bakın. AJAX diye bir şey çok meşhur olmuş son yıllarda buyurun kısa ve öz bilgi burada. Bir script web dili mi öğrenmek istiyorsunuz ve PHP güzel bir başlangıç burada yapabilirsiniz. Ya da Flash hakkında malumat almak için buraya bir göz atın. Veyahut Web Hosting diye bir şey duyarsınız hep; buraya bir bakın bakalım neymiş.

Şahsen ben sık sık W3Schools‘a gidip çok şeyler öğreniyorum. Siz de bir deneyin, memnun kalacaksınız 🙂

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir